Tematy zajęć w poszczególne dni są takie same dla wszystkich grup. Podczas prowadzenia zajęć wychowawcy dostosują metody, środki i materiały do wieku, potrzeb i możliwości dzieci.

LIPIEC

Tydzień I – Bajkowe postacie i ich zawody

W tym tygodniu poznamy pracę lubianego przez wszystkie dzieci Listonosza Pata oraz pozostałych osób, które możemy spotkać na poczcie.

01.07 (PONIEDZIAŁEK)

Listonosz Pat
Tydzień rozpoczniemy od przyjrzenia się bliżej pracy listonosza. Wspólnie obejrzymy znaną nam bajkę „ Listonosz Pat”,aby zobaczyć jak wygląda codzienne życie listonosza oraz jakie ciekawe historie mogą go spotkać podczas rozwożenia listów. Poznamy piosenkę „Pan Listonosz”.
Prosimy aby każde dziecko przyniosło dziś do przedszkola po jednej pocztówce z wypisanym adresem, którą będzie chciał wysłać najbliższej osobie oraz jednym znaczku.

02.07 (WTOREK)

Wielka torba pełna kolorowych kartek
Wiemy już jak wygląda codzienna praca listonosza, więc teraz przyjrzymy się ciekawej torbie, która jest przy nim każdego dnia. Zastanowimy się, co może się w niej znajdować. Każdy z nas wykona własną pocztówkę, którą później umieści we wspólnie przygotowanej torbie listonosza.

03.07 (ŚRODA)

Miła pani z okienka
Skoro listonosz roznosi listy, to kto przyjmuje je od nas na poczcie? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, aby dobrze przygotować się do wyprawy na pocztę. Dzisiaj grupa Maluszków Maxi, Starszaków i Zerówki wybierze się na pocztę, aby wysłać kartki swoim bliskim.

04.07 (CZWARTEK)

Z wizytą na poczcie
Wiemy już, kto pracuje na poczcie i kto roznosi listy, więc czas na wycieczkę – zorganizujemy w przedszkolu zabawę w pocztę.

05.07 (PIĄTEK)

Poczta dawniej i dziś
Na zakończenie tygodnia porozmawiamy o tym, jak przekazywanie listów i przesyłek wyglądało kiedyś, a jak wygląda dziś.

Piosenka tygodnia:

Tydzień II – Jaki lekarz do mojej dolegliwości

„Pan Kotek był chory i leżał w łóżeczku….”. W tym tygodniu dowiemy się kto nam pomaga, gdy jesteśmy chorzy.

8.07 (PONIEDZIAŁEK)

Kto pomoże przy przeziębieniu
Jesteśmy chorzy – boli nas gardło, mamy katar. Do kogo musimy się udać, aby sprawdzić nasz stan zdrowia? Dowiemy się, jak nazywa się taki lekarz.

9.07 (WTOREK)

Być lekarzem
W dniu dzisiejszym sami pobawimy się w lekarzy. Każdy będzie mógł wcielić się w role lekarza i pacjenta. Przekonamy się, że strach ma wielkie oczy i warto bać się wizyty w przychodni.

10.07 (ŚRODA)

Czym zajmuje się pielęgniarka?
Jaką rolę pełni pielęgniarka? Wspólnie zastanowimy się, gdzie pracuje taka osoba oraz w czym może nam pomóc. Poznamy piosenkę pt. „Karetka pogotowia”.

11.07 (CZWARTEK)

Załoga karetki
Dzisiejszego dnia dowiemy się, do czego służy karetka. Dowiemy się również, jakie osoby wchodzą w jej skład i czym się zajmują podczas udzielania nam pomocy. Dziś zapraszamy do przedszkola Panią Pielęgniarkę, która opowie dzieciom o swojej pracy .

12.07 (PIĄTEK)

Z wizytą u okulisty
Kto bada nasz wzrok? Jak nazywa się taki lekarz? Podczas zajęć porozmawiamy w jaki sposób i czym okulista bada nasz wzrok. Dzisiaj grupa Maluszków Maxi, Starszaków i Zerówki pójdzie na spacer do pobliskiego parku.

Piosenka tygodnia:

Tydzień III – Strażak Sam i jego pomocnicy w mundurach

W tym tygodniu będziemy rozmawiać o służbach mundurowych. Przyjrzymy się bliżej ich ubiorowi oraz codziennej pracy.

15.07 (PONIEDZIAŁEK)

Radiowóz i odznaka – czyje to atrybuty?
Tydzień rozpoczniemy od poznania pracy policjanta. Dowiemy się, na czym polegają ich codzienne obowiązki oraz czy ich mundury od zawsze wyglądają tak samo.

16.07 (WTOREK)

Pożar! Kto nam pomoże?
Dziś porozmawiamy o tym, pod jaki numer należy zadzwonić, kiedy zauważymy pożar. Przypomnimy sobie bajkę „Strażak Sam”, aby zobaczyć, jak wygląda praca strażaka. Wspólnie wykonamy plakat, który pomoże nam zapamiętać najważniejsze numery alarmowe. Poznamy dziś piosenkę „Pali się!”.
Prosimy, aby każde dziecko przyniosło do przedszkola ilustrację przedstawiającą strażaka lub jego pracę.

17.07 (ŚRODA)

Okręty, statki i łajby – poznajemy życie marynarza
Przenosimy się do portu, gdzie spotkać można wiele okrętów i statków. Porozmawiamy o tym, jak wygląda codzienne życie marynarzy na lądzie, a jak na pełnym morzu.

18.07 (CZWARTEK)

Straż miejska – na czym polega ich praca?
Z portu przenosimy się do centrum miasta. Przyjrzymy się bliżej pracy straży miejskiej. Zastanowimy się, w jakich sytuacjach możemy liczyć na ich pomoc.
W dniu dzisiejszym o godzinie 10.00 wyjdziemy do siedziby Straży Miejskiej w Gdyni. Zobaczymy prawdziwy monitoring i bliżej poznamy ten ciekawy zawód.

19.07 (PIĄTEK)

Kto broni granic naszego państwa?
Na koniec tygodnia dowiemy się, kto broni granic naszego państwa. Porozmawiamy o tym, jak wygląda praca funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz o tym, gdzie możemy ich spotkać.

Piosenka tygodnia:

Tydzień IV – Budujemy domy z Bobem Budowniczym

W tym tygodniu porozmawiamy o tym, kto jest potrzebny do budowy domu. Wymienimy wszystkie niezbędne sprzęty przydatne do tej pracy oraz dowiemy się, kto zajmuje się ogrodem, aby był piękny i zadbany.

22.07 (PONIEDZIAŁEK)

Projekt wymarzonego domu
Dzisiaj porozmawiamy o tym, kto tworzy projekt wymarzonego domu. Na zajęciach spróbujemy stworzyć własny dom.

23.07 (WTOREK)

Czym zajmują się murarze?
Czy znamy bajkę o Bobie Budowniczym i jego pomocnikach? Na dzisiejszych zajęciach porozmawiamy o tym, czym zajmują się murarze.
W dniu dzisiejszym przyjdzie do przedszkola pan, który na co dzień buduje domy. Pokaże dzieciom najważniejsze narzędzia i zbuduje z dziećmi mini domek z prawdziwych cegieł.

24.07 (ŚRODA)

Czas na światło
Bez światła byłoby ciemno podczas każdego wieczoru lub pochmurnej pogody. Podczas dzisiejszych zajęć porozmawiamy o tym, kto sprawił, że w domu lub w przedszkolu mamy światło.

25.07 (CZWARTEK)

Pędzle, farby i drabina
Ciekawe jakich sprzętów potrzebujemy, aby wnętrza naszych domów były pięknie pomalowane. Za pomocą ilustracji wymienimy te, które się nam przydadzą.
W dniu dzisiejszym na naszym przedszkolnym placu zabaw będziemy malować tekturowe domki dla dzieci. Prosimy, aby tego dnia dostosować ubiór dzieci, gdyż dzieci mogą się ubrudzić.

26.07 (PIĄTEK)

Zielono dookoła
Zielone krzewy, kolorowe kwiaty i owocowe drzewka. Dzisiaj porozmawiamy o tym, kto zajmuje się ogrodami oraz jakie prace wykonuje osoba pracująca w tym zawodzie.

Piosenka tygodnia:

Tydzień IV – Z wizytą w teatrze

Rozpoczynamy kulturalny tydzień, którego tematem przewodnim jest teatr. Dowiemy się kto w nim pracuje oraz co trzeba zrobić, żeby powstał niezapomniany spektakl.

29.07 (PONIEDZIAŁEK)

Zaczynamy od scenariusza
Na początku tygodnia przypomnimy sobie, kto pełni ważną funkcję w teatrze i pisze scenariusze na różne spektakle.
W dniu dzisiejszym ok. 09.30 grupy Maluszków Maxi, Starszaków i Zerówki wychodzą na wycieczkę do Teatru Miejskiego W Gdyni. Zobaczymy co się kryje w garderobie i staniemy na deskach prawdziwej, dużej sceny.

30.07 (WTOREK)

Kto gra w spektaklach?
Czy nasze przedszkolaki pamiętają, kto odgrywa role na przedstawieniach? Zamienimy się dzisiaj w prawdziwych aktorów i wspólnie stworzymy spektakl kukiełkowy.

31.07 (ŚRODA)

Piękne dekoracje na scenie – kto jest za nie odpowiedzialny?
Do stworzenia występu potrzebny jest nam scenariusz, aktorzy którzy odgrywają role oraz ktoś, kto zajmie się piękna dekoracją… ciekawe kto to taki? Porozmawiamy o tym na naszych zajęciach.

01.08 (CZWARTEK)

Czas na metamorfozy
Wspólnie zastanowimy się dzisiaj, kto ma magiczną moc i zmienia aktorom rysy twarzy oraz wygląd.

02.08 (PIĄTEK)

Piękne kostiumy oraz przebrania – kto za nie odpowiada?
Do niezapomnianego spektaklu potrzebujemy jeszcze tylko kostiumów. Dowiemy się, kto pomoże nam odpowiednio je dobrać.

Piosenka tygodnia:

 

SIERPIEŃ

Tydzień I – Energetyczny czerwony

Kolor czerwony jest związany z energią, ogniem i jest najgorętszy ze wszystkich barw. W nadchodzącym tygodniu sprawdzimy, co możemy powiązać z kolorem czerwonym.

05.08 (PONIEDZIAŁEK)

Kreatywna zabawa z kolorem czerwonym
„Raz, dwa. Trzy – dziś kolorem bawisz się Ty.” Tego dnia wykorzystamy kolor czerwony w pracach plastycznych.

06.08 (WTOREK)

Kto spotkał wilka w lesie?
Dawno, dawno temu… dzisiejszego dnia przypomnimy sobie bajkę o Czerwonym Kapturku i sprawdzimy, gdzie ukrył się w niej kolor czerwony.

07.08 (ŚRODA)

Co wycieka z wulkanu?
Woda, soda, ocet – oto rzeczy, które pomogą nam wykonać eksperyment. Co z niego wyjdzie – tego dowiemy się dziś!
Prosimy o przyniesienie ilustracji wulkanu.

08.08 (CZWARTEK)

Mali badacze
Tego dnia Maluszki Mini zmienią się w badaczy świata przedszkolnej nauki. Nasi badacze z grup Zerówki, Starszaków i Maluszków Maxi odkryją fascynujący świat nauki w Centrum Nauki EXPERYMENT. Na wycieczkę wyruszymy o godzinie 9.30. Prosimy o punktualne przybycie i zabranie plecaczków z drugim śniadaniem.

09.08 (PIĄTEK)

Smakujemy czerwień!
Kolor czerwony możemy odszukać na wielu owocach i warzywach. Dziś nie tylko znajdziemy kolor czerwony, ale i go posmakujemy.

Piosenka tygodnia:

Tydzień II – Słoneczny żółty

Żółty jest najbardziej letnim kolorem. Kojarzy nam się ze Słońcem, bananami… z czym jeszcze? W tym tygodniu odkryjemy tajemnice żółci.

12.08 (PONIEDZIAŁEK)

Mieszamy kolory
Pomarańczowy, zielony… Jakie kolory powstają z mieszanek barw z żółtą? Sprawdzimy to dziś w pracy plastycznej z wykorzystaniem pianki do golenia. Tego dnia wyruszymy na plażę, aby sprawdzić fakturę piasku podczas budowania pięknych zamków.

13.08 (WTOREK)

Minionki atakują!
Minionki to śmieszne postaci, które nie zawsze rozumiemy. Lubią pomagać, czasem psocić, ale łatwo dają się lubić. Trochę jak nasze przedszkolaki! Dziś każdy z nas zamieni się w Minionka i wymyśli swoje minionkowe imię. Zachęcamy rodziców do ubrania dzieci w kolor żółty, gdyż zorganizujemy BAL MINIONKÓW! Każde dziecko wykona czapeczkę z buzią minionków, którą podpisze dzisiejszym imieniem.

14.08 (ŚRODA)

Sympatyczne są nie tylko dzieci
Cytryna to chyba najbardziej znany żółty owoc. Dziś wykonamy eksperymenty z wykorzystaniem cytryny, np. niewidzialny atrament.

15.08 (CZWARTEK)

Słoneczny dzień
Bez słońca nie byłoby życia. Dziś stworzymy Słońce z balonika i żółtej włóczki.
Prosimy o przyniesienie dla każdego dziecka 1 żółtego balonika.

16.08 (PIĄTEK)

Słodkie frytki
Ziemniak to warzywo, z którego robi się frytki. Nie zawsze są one jednak dobrym wyborem. Bataty pieczone w piekarniku to dobry sposób na… słodkie frytki!

Wiersz tygodnia:

Barwa żółta – A. Natorff

Kolor od słońca otrzymała
w zbożach latem zaszumiała
A rzekami nad brzegami
Przepłynęła kaczeńcami
w zieleń łubin powplatała
w słonecznikach zamieszkała
Księżycowym bywa blaskiem
w piaskownicy żółtym piaskiem
i kanarek rozśpiewany
w żółte piórka jest ubrany.

Tydzień III – W Krainie Niebieskiego

Tygodnie kolorem wypełnione, a więc w tym tygodniu dominującym kolorem będzie niebieski. Będzie to żywiołowy tydzień, gdzie królową będzie woda.

19.08 (PONIEDZIAŁEK)

Niebieska plastyka
Wieloryb jest jednym z największych zwierząt na świecie. Dziś wspólnie z dziećmi sprawimy, że się do nas uśmiechnie. Pędzle w dłoń i zaczynamy!

20.08 (WTOREK)

Bohater z bajki
Ciasteczkowego potwora każdy z nas zna…a czy jego przyjaciół znają Nasze Przedszkolaki – to się okaże 😉 W nawiązaniu do niebieskiego koloru tego tygodnia, o godzinie 9:45 wyruszymy do Muzeum Marynarki Wojennej na fascynującą prelekcję.

21.08 (ŚRODA)

Hokus pokus
Czary-mary, niechaj staną się dziś czary, a związane będą z letnimi kwiatami.
Prosimy o przyniesienie białego kwiatka.

20.06 (CZWARTEK)

Niebieski jegomość
Kto jest niebieski i w dodatku ciągle głodny? Tak, tak to właśnie on, Ciasteczkowy potwór we własnej osobie.

21.06 (PIĄTEK)

Mniam, mniam
W upalne dni trzeba dużo pić, a więc dziś stworzymy niebieski koktajl, który sprawi, że nasze buzie staną się niebieskie.

Wiersz tygodnia:

Niebieską kredkę w pudełku mam.
Co narysuję? – powiem wam.
Niebieskie niebo, niebieskie chmury.
Niebieski deszczyk kapie z góry.
Niebieski płaszczyk i kalosze.

Tydzień IV – A może trochę ochłody?

Lato upłynęło nam bardzo intensywnie i jak zawsze za szybko. Niedługo będzie jesień, a potem zima. W nadchodzącym tygodniu będziemy się chłodzić kolorem białym. Lecz żebyśmy nie zmarzli za bardzo, może ogrzejemy trochę ten kolor?

26.08 (PONIEDZIAŁEK)

Niby kolor biały, a ma niesamowite właściwości
Kolor biały – niby nic nadzwyczajnego, po prostu jest biały. Tylko ciekawe jest to, że jak mieszamy go z innymi kolorami może powstać jeszcze trzeci kolor. Ten biały to jednak potrafi zaskoczyć. Nasze dzieciaczki też potrafią zaskakiwać, dlatego dziś wykonają pracę plastyczną pt. „białe zwierzęta”.
Prosimy o przyniesienie białych papierowych talerzy.

27.08 (WTOREK)

W świecie Muminków
Drogie dzieci, dziś wyruszymy w daleką podróż do bohaterów, którzy mieszkają w pewnej dolinie, są biali i bardzo mili. Czy już wiecie o kogo chodzi? Tak! Odwiedzimy Dolinę Muminków i jej mieszkańców.

28.08 (ŚRODA)

Mam tę moc!
Dziś udamy się z wizyta do Arendell. Odwiedzimy Elsę i zobaczymy co potrafi wyczarować z lodu! Możliwe, że po tej wizycie też będziemy mieć moc lodu, którą potem wykorzystamy w przedszkolu.

29.08 (CZWARTEK)

Igloo, a co to takiego?
Zręczne ręce, dużo cierpliwości i dziś zobaczymy, czy uda nam się zbudować igloo. Dowiemy się też, kto może mieszkać w igloo oraz poznamy trochę informacji odnośnie biegunów.
Prosimy o przyniesienie cukru w kostkach.

30.08 (PIĄTEK)

Zimne lody dla ochłody
Każdy lubi lody. Dlatego dziś zrobimy sami lody! Ale to nie wszystko…

Piosenka tygodnia: