Tydzień I – Jestem przedszkolakiem

W nadchodzącym tygodniu przywitamy się oficjalnie w nowej sali. Ustalimy miejsce książek oraz zabawek, a także nowe zasady w grupie. Dowiemy się, kto może zostać gospodarzem nowej sali oraz jaki znaczek wybrał sobie każdy z nas.

02.09 (PONIEDZIAŁEK)

Witamy w przedszkolu!
Przed nami kolejny wspaniały rok pełen zabawy i nauki. Dziś każdy z nas powie parę słów o sobie, przywitamy również nowe koleżanki i kolegów. Zrobimy sobie wspólny spacer po naszych salach i kącikach zainteresowań, pokażemy nowym przyjaciołom, gdzie będziemy się bawić i uczyć.

03.09 (WTOREK)

Nasze przedszkole
Znamy już sale i zabawki, teraz czas na umówienie się, gdzie będziemy siedzieć przy naszych stolikach. Podpiszemy krzesełka i sprawdzimy, jak możemy bawić się w naszej sali.
Z okazji Dnia Wieżowców grupy Maluszków Maxi, Starszaków i Zerówki wybiorą się do INFOBOXU.

04.09 (ŚRODA)

Nasze zasady
Jakim chciałbym być przedszkolakiem? Czy pomogę kolegom, kiedy będzie to potrzebne? Czy poproszę o pomoc, gdy sam tego będę potrzebował? Kto posprząta zabawki po wspólnej zabawie? O tym wszystkim dziś porozmawiamy.

05.09 (CZWARTEK)

Mój przedszkolny znaczek
Koło, kwadrat, piłka, lalka, a może rymowanka – jaki znaczek wybrał sobie każdy z naszych przedszkolaków? Oto pytanie, na które dziś poszukamy odpowiedzi.

06.09 (PIĄTEK)

Nasze wspomnienia z wakacji
„Pojedziemy na wakacje razem z mamą, razem z tatą; zabierzemy piłkę, namiot i skakankę…” – jakie są nasze wspomnienia zeszłych wakacji? Oto pytanie, które towarzyszyć będzie nam podczas dzisiejszych zajęć.

Wiersz tygodnia:

Maria Terlikowska – „Jestem sobie przedszkolaczek”

Jestem sobie przedszkolaczek,
jestem ważny – dużo znaczę,
na bębenku marsza gram,
ram tam tam, ram tam tam.
Mamy tu zabawek wiele,
razem bawić się weselej,
bo kolegów dobrych mam,
ram tam tam, ram tam tam.
Mamy klocki, kredki, farby,
to są nasze wspólne skarby,
bardzo dobrze tutaj nam,
ram tam tam, ram tam tam.

 

Tydzień II – Ja i moja grupa

Ile osób ma nasza grupa, czy wszyscy w grupie mają tyle samo lat? W tym tygodniu spróbujemy odpowiedzieć sobie na te pytania. Sprawdzimy, jakie zainteresowania mają nasi koledzy i koleżanki.

09.09 (PONIEDZIAŁEK)

Jesteśmy grupą, co to znaczy?
W naszej grupie nie tylko zawsze sobie pomagamy, ale również wesoło się bawimy. Co oznacza tworzenie grupy? Dziś o tym porozmawiamy.

10.09 (WTOREK)

Przedszkolny Savoir – Vivre
Wyrażenie Savoir-Vivre pochodzi z języka francuskiego i dotyczy przede wszystkim pewnych dziedzin życia – dzisiaj sprawdzimy, jakie to zachowania i dowiemy się, co nasze przedszkolaki o tym wiedzą.

11.09 (ŚRODA)

Bawimy się razem
Chusta animacyjna, klocki, kolorowe szarfy- to tylko kilka rzeczy, które przydadzą nam się podczas dzisiejszej wspólnej zabawy!
Grupa Starszaków, Zerówki i Maluszków Maxi wybierze się wspólnie na spacer do pobliskiego parku. Odbędą się tam ciekawe zabawy integracyjne, żeby lepiej się poznać.

12.09 (CZWARTEK)

Jaki/jaka jestem, jaka jest moja koleżanka/ kolega z grupy?
Sprawdzimy, jakie charakterystyczne cechy mają nasi koledzy i koleżanki z grupy. Wspólnie stworzymy plakat, który będzie przedstawiał każdego z naszej grupy. Dowiemy się w czym jesteśmy podobni, a czym się różnimy.

13.09 (PIĄTEK)

W czym jesteśmy podobni?
Niektórzy lubią grać w piłkę, niektórzy tworzą piękne prace plastyczne – dziś sprawdzimy, co lubią robić nasze przedszkolaki z grupy Starszaków. Dowiemy się także, czy jest ktoś w naszym przedszkolu, kto ma podobne zainteresowania!

Piosenka tygodnia:

Tydzień III – Przedszkolak bezpieczny na drodze

Zanim wkroczymy na przejście dla pieszych musimy spojrzeć… W lewo, prawo, lewo! Każdy z naszych przedszkolaków na pewno to wie, jednakże czy każdy z nas wie, do czego służy odblask albo co oznaczają poszczególne znaki drogowe? W tym tygodniu poszerzymy naszą wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze!

16.09 (PONIEDZIAŁEK)

Bezpieczna droga do przedszkola
Sygnalizacja świetlna, a może mnóstwo przejść dla pieszych? O jakich rzeczach musimy pamiętać każdego dnia, kiedy wyruszamy do przedszkola? Dzisiaj porozmawiamy o bezpiecznej drodze do przedszkola.

17.09 (WTOREK)

Co nam mówią znaki drogowe?
Różne kolory mają i wiele oznaczają – znaki drogowe! Dzisiejszego dnia spróbujemy dokonać podziału uwzględniając kolory znaków drogowych. Porozmawiamy także o tym, gdzie możemy je spotkać i czy powinniśmy ich przestrzegać.
Dziś o godzinie 08.20 jedziemy autobusem do kina na projekcję bajek z okazji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Tego dnia wyjątkowo śniadanie będzie o godzinie 08.00. 

18.09 (ŚRODA)

Odblask – co to takiego?
Podczas tygodnia dotyczącego bezpieczeństwa musimy pamiętać o bardzo ważnym przedmiocie, jakim jest odblask! Dziś dowiemy się do czego służy odblask oraz gdzie najlepiej spełnia swoją funkcję.

19.09 (CZWARTEK)

Sygnalizacja świetlna – co oznaczają kolory przy przejściu dla pieszych
Czerwony znaczy STOP, zielony znaczy IDŹ – te hasła z pewnością znają już nasze przedszkolaki. Dziś przypomnimy sobie znaczenie oraz kolory widniejące na sygnalizatorze świetlnym oraz samodzielnie wykonamy własne sygnalizatory.
Grupa Starszaków i Zerówki wybierze się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Odbędą się tam zajęcia zorganizowane dla naszych przedszkolaków w Sali Ognik. Wychodzimy z przedszkola ok godz. 9.20. Prosimy o przygotowanie plecaczków z drugim śniadaniem.

20.09 (PIĄTEK)

Liczymy białe i czarne pasy na przejściu dla pieszych
1,3,7, a może 12? Ile kolorów pojawi się na naszej przedszkolnej zebrze?- dziś wspólnie je policzymy!
Dzisiaj w naszym przedszkolu będziemy obchodzić Światowy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji odbędzie się wyjątkowy bal: potańczymy, pośpiewamy i spędzimy czas na wspólnej zabawie. Zaczynamy około godziny 10.00.

Piosenka tygodnia:

Tydzień IV – Szumi las, gubi złote liście

23 września zawita do nas Pani Jesień. Sprawdzimy, jakie kolory za sobą niesie jej nadejście oraz jakie leśne zwierzęta oczekują jej przybycia. Odpowiemy sobie na pytanie: „czy wszystkie lasy są takie same?”, a także wspólnie poszukamy figur geometrycznych ukrytych w lesie.

23.09 ( PONIEDZIAŁEK)

Kolory jesiennego lasu
Czerwony, żółty i pomarańczowy- oto kolory jesiennego lasu. Dzisiaj wykonamy wspólnie pracę plastyczną „kolorowe drzewo”, gdzie użyjemy kolorów jesiennych i dokonamy połączenia dwóch barw, dzięki, którym otrzymamy kolor pomarańczowy!
Dzisiaj grupa Starszaków, Zerówki oraz Maluszków Maxi wybierze się do pobliskiego lasu na jesienny spacer. Szukamy pierwszych oznak jesieni.

24.09 (WTOREK)

Idzie Pani Jesień!
„Idzie lasem Pani Jesień i maluje liście w lesie…”- tak brzmią słowa naszego wiersza, którym przywitaliśmy Panią Jesień. Dziś każdy z nas będzie miał okazje zaprojektować piękną jesienną sukienkę dla naszej Pani Jesieni!
Prosimy o przyniesienie kolorowych liści.

25.09 (ŚRODA)

Czy wszystkie lasy są takie same?
Zapewne każdy z nas był kiedyś na spacerze w lesie. Czy podczas tych leśnych wypraw przyglądaliśmy się uważnie kształtom igieł i liści? Jeśli tak, to znaczy, że jesteśmy dobrymi obserwatorami! Musimy jednak pamiętać, że nie we wszystkich rejonach świata występują takie same formacje leśne, ponieważ mamy różne strefy klimatyczne – lasy liściaste, iglaste oraz mieszane – przy pomocy mapy świata sprawdzimy, gdzie możemy je spotkać.

26.09 (CZWARTEK)

Zwierzęta mieszkające w lesie
„Ma brązowe śliczne oczy, nóżki zgrabne, cienkie. Czy widziałeś kiedyś w lesie płochliwą…SARENKĘ?” Oto jedna z wielu zagadek, które dziś postaramy się odgadnąć.
„Ma długie uszy, futerko puszyste. Ze smakiem chrupie sałaty listek”- Dzisiejszego dnia w naszym przedszkolu będziemy obchodzić Światowy Dzień Królika. Tego dnia dowiemy się, jak najwięcej ciekawostek związanym z tym zwierzątkiem oraz wykonamy własne króliczki. Prosimy również, aby dzieci zabrały z domu swoje króliczki, bądź książki o królikowej tematyce.

27.09 (PIĄTEK)

Figury geometryczne w lesie
Czy w lesie uda nam się odnaleźć jakiekolwiek figury geometryczne? Dzisiaj wyruszamy w leśna podróż w poszukiwaniu- kwadratu, koła, prostokąta i trójkąta!

Wiersz tygodnia:

,,Idzie jesień” T. Śliwiak

Idzie łąką, idzie polem
Pod złocistym parasolem.
Gdy go zamknie – słońce świeci.
Gdy otworzy – pada deszcz.
Kto to taki? Czy już wiecie?
Tak! To właśnie jesień jest!

TYDZIEŃ V – Jesienna skrzynia skarbów

W jesiennej skrzyni możemy schować mnóstwo skarbów. Nasza przedszkolna skrzynia w nadchodzącym tygodniu będzie skrywać w sobie przeróżne rodzaje grzybów, wiadomości odnośnie jesiennego sadu oraz mnóstwo kasztanów. Wybierzemy się także do pobliskiego parku, aby sprawdzić zmieniający się krajobraz.

30.09 (PONIEDZIAŁEK)

Co się dzieje jesienią w sadzie?
Dzisiaj przeniesiemy się do sadu. Sprawdzimy, jakie warzywa i owoce możemy w nim spotkać. Towarzyszyć nam będzie przy tym wspaniała muzyka oraz oczywiście doskonała zabawa.
Dzisiaj w naszym przedszkolu odbędzie się edukacja przyrodnicza na żywo – przyjadą do nas ornitolodzy z pięknymi ptakami. Szczegółowe informacje podamy drogą mailową.

01.10 (WTOREK)

Jesień w ogródku warzywnym
Jesień to pracowita pora roku w ogrodzie warzywnym. Praca w warzywniku nie ogranicza się tylko do zbioru plonów, lecz wymaga od nas bardzo dużego nakładu pracy. Sprawdzimy, o jakich pracach musimy pamiętać posiadając swój własny warzywny ogródek.

02.10 (ŚRODA)

Grzybobranie – co się skrywa w koszyku?
Prawdziwek, podgrzybek, a może kurka? Co ukrywa się w naszym przedszkolnym koszyczku i na co musimy zwrócić uwagę podczas grzybobrania – na te i inne pytania spróbujemy sobie dziś odpowiedzieć.

03.10 (CZWARTEK)

Spacer po jesiennym parku
Wraz z nadejściem jesieni możemy zauważyć różne zmiany, szczególnie te w krajobrazie, które najlepiej widoczne będą w naszym pobliskim parku!
W dniu dzisiejszym wyruszymy na spacer do pobliskiego parku, aby zobaczyć krajobraz jesiennego parku.
Prosimy o przyniesienie ilustracji przedstawiającej jesienny park.

04.10 (PIĄTEK)

Liczymy kasztanki
„Dwa kasztanki w rękach mam i tak sobie na nich gram…”- czy uda nam się policzyć wszystkie kasztany, które pojawią się dziś w naszej sali?Sprawdzimy to!
W naszym przedszkolu obchodzimy dziś Dzień Uśmiechu.

Wiersz tygodnia:

,,Co zrobię z kasztanami?” – Hanna Zdzitowiecka

Z tych trzech będą grzybki. Ładnie je wygładzę,
w kępkę mchu zieloną, jak w lesie posadzę.
Nad czwartym kasztankiem potrudzę się chwilę
i zrobię dla mamy koszyczek do szpilek.
Piątemu dam rączki i nóżki z patyka.
Będę miał zgrabnego kasztanka-ludzika.