W tym miesiącu przywitamy nowy zielony miesiąc – Kwiecień. Porozmawiamy o wyróżniającej go pogodzie. Następnie przybliżymy sobie temat ekologii. Postaramy się dowiedzieć, co zrobić, aby stać się przyjacielem naszej planety. Cały miesiąc zakończymy zdobywaniem wiedzy na temat kręgowców. Może jakiegoś uda nam się spotkać podczas spaceru ?

 

Tydzień I (04.04-08.04.2022)

“Kwiecień plecień”

Przed nami piękny, wiosenny i zielony miesiąc – kwiecień. Czas porozmawiać o tym jakie zmiany zaszły za naszymi oknami oraz czym kwiecień różni się od stycznia. Stworzymy kalendarz pogodowy, gdzie za pomocą żetonów codziennie będziemy zaznaczać co dzieje się za oknem. Podczas wspólnego spaceru staniemy się poszukiwaczami oznak wiosny. Będziemy na bieżąco fotografować nasze znaleziska. Po powrocie do przedszkola przy pomocy farb i pędzli postaramy się odwzorować naturę. Porozmawiamy również o kolorach jakie zauważamy w kwietniu. Przy muzyce autorstwa Antonio Vivaldiego “Wiosna” naszymi stopami postaramy się namalować piękny krajobraz.

07.04 – Dzień Sportu – Olimpiada sportowa

Tego dnia obchodzimy Dzień Sportu, dlatego w naszym przedszkolu zorganizujemy  “Olimpiadę Wiosenną”. Stanie się ona kontynuacją naszego tematu tygodnia i oprócz integracji grupowej będzie sprawdzała naszą sprawność, zręczność oraz wiedzę z zakresu wiosny. Nauczyciele dopasują poziom trudności do możliwości swoich grup a głównym tematem olimpiady będzie świat przyrody.

Piosenka tygodnia:

 

Tydzień II (11.04-15.04)

Wielkanoc

Wielkanoc to piękny czas, więc pora bliżej przyjrzeć się temu świętu. Poznamy tradycje związane z tym świętem, które praktykuje się w Polsce i poza granicami naszego kraju. Dowiemy się czym są pisanki oraz sami postaramy się je zrobić. Pod koniec tygodnia przyjrzymy się ptakom charakteryzującym Wielkanoc – kurom. Poznamy członków ich rodzin i przyjrzymy się jak wygląda ich dzień w gospodarstwie. W zapamiętaniu materiału pomoże nam zabawa “Kura, pisklak i lis”.

Piosenka tygodnia:

 

Tydzień III (18.04-22.04)

Sprzątamy naszą Ziemię

Przed nami bardzo ważny tydzień, który poświęcimy naszej planecie. Poszerzymy wiedzę na temat ekologii i zmieniającego się klimatu. Porozmawiamy o funkcjach drzewa a zdobytą wiedzę postaramy się sprawdzić podczas spaceru. Przypomnimy sobie na czym polega segregacja śmieci i wspólnie przeprowadzimy wywiad z Panią Ewą na ten temat. Podczas podsumowania tygodnia postaramy się stworzyć makietę naszej planety.

22.04 – DZień Ziemi

Przez cały tydzień przedszkolaki poszerzały swoją wiedzę z zakresie ochrony środowiska. Czas, żeby teorię zamienić w praktykę! Dlatego Maluszki Maxi zaopatrzone w wszelkie środki bezpieczeństwa i worki będą budowały swoją własną świadomość dbania o najbliższe otoczenie.

Wiersz tygodnia :

„Ziemia”

Spotkałam matkę Ziemię.
Słońce w dzień ja grzeje,
a w nocy Księżyc ją wita,
Lecz boi się jej dotykać.
Bo wszędzie sterty śmieci,
i nic nie robią dzieci, dorośli i starzy,
a każdy z nich marzy
o czystym morzu i plaży.
Więc składam ekologiczny meldunek.
Matka Ziemia wzywa na ratunek!

 

Tydzień IV (25.04-29.04)

5 Gromad Kręgowców

Ostatni tydzień kwietnia poświęcimy na poznawanie kręgowców. W poniedziałek przyjrzymy się rybom, poznamy ich budowę i styl życia. Postaramy się zapamiętać najpopularniejsze nazwy ryb i dowiemy się czy złota rybka istnieje naprawdę. Następnie naszym tematem dnia będą płazy. Poznamy najczęstsze miejsca, w których możemy je spotkać, oraz jaki styl życia prowadzą. Trzecią omawianą gromadą będą gady. Porozmawiamy o tym jakich przedstawicieli znamy oraz gdzie jest ich dom. Kolejną omawianą gromadą będą ptaki. Podczas spaceru poszukamy pióro ptaka i postaramy się odpowiedzieć na pytanie – dlaczego ich pióra można znaleźć na ziemi? W ostatni dzień dowiemy się skąd pochodzi nazwa ssak. Następnie podsumujemy poznane dotąd nazwy zwierząt.

29.04 – Dzień konia

W naszym przedszkolu jest wielu miłośników tych pięknych i szlachetnych zwierząt. Omówimy ich wygląd zewnętrzny, umaszczenia, chody, pożywienie oraz funkcje, jakie pełnią w życiu ludzi. Uwieńczeniem tego dnia będzie grupowe wykonanie pracy plastycznej

Wiersz tygodnia :

„Ziemia”

Spotkałam matkę Ziemię.
Słońce w dzień ja grzeje,
a w nocy Księżyc ją wita,
Lecz boi się jej dotykać.
Bo wszędzie sterty śmieci,
i nic nie robią dzieci, dorośli i starzy,
a każdy z nich marzy
o czystym morzu i plaży.
Więc składam ekologiczny meldunek.
Matka Ziemia wzywa na ratunek!