KWIECIEŃ

Kwiecień rozpoczniemy od omówienia Świąt Wielkanocnych.  Dowiemy się, jakie są zwyczaje i tradycje związane z tym świętem w Polsce oraz w innych krajach na świecie. Następnie porozmawiamy o kwietniowej pogodzie oraz o tym, w jaki sposób zmienia się nasze otoczenie. Sprawdzimy, jakie zwierzęta budzą się na wiosnę. W ostatnich dwóch miesiącach kwietnia rozpoczniemy projekt „Zwierzęta”. Poznamy gromady zwierząt, omówimy ich budowę, styl życia, odżywiania, rodzaje oraz nazewnictwo, a także ogólną charakterystykę danej gromady.

 

TYDZIEŃ I WIELKANOC (03.04 -07.04 )

Kolejną poznaną głoską w tym miesiącu będzie literka “ć”. Na początku przedszkolaki rozwiążą zagadkę, aby wyodrębnić wyraz podstawowy „ćma”, następnie dokonamy analizy i syntezy słuchowej. Poćwiczymy również czytanie krótkich zdań oraz szukanie w tekście głoski „ć”. Będziemy ćwiczyć ewaluacje do nowo poznanej litery, jak również jej zapis. Nie zabraknie zabaw oraz rymowanek z nowo poznaną głoską.

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, dlatego przedszkolaki dowiedzą się, czego i kogo dotyczą te święta oraz co je charakteryzuje. Jednym z atrybutów wielkanocnych są kolorowe jajka zwane pisankami lub kraszankami. Dzieci dowiedzą się, jaka jest różnica między nimi. Poznamy również budowę jajka i wykonamy eksperyment, którego główną rolę odegra właśnie jajko. Omówimy tradycje wielkanocne w Polsce oraz w innych krajach i spróbujemy znaleźć łączące je podobieństwa. Charakterystycznym elementem Wielkanocnym jest kurczak. Z tego względu poznamy cykl życia kury, jej budowę, sposób odżywiania i nazewnictwo członków jej rodziny.  Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: „Co było pierwsze? Kura czy jajko?”.

 

Piosenka tygodnia:

04.04 – Dzień Marchewki

W tym wyjątkowym dniu, dowiemy się gdzie rośnie marchewka oraz czy wszystkie marchewki są takie same, a może różnią się kolorem. Wspólnie zamienimy się w małych kucharzy i zrobimy pyszne babeczki marchewkowe.

 

TYDZIEŃ II  i III ZWIERZĘTA (11.03 – 21.03)

W drugim tygodniu kwietnia poznamy głoskę „ń”. Będziemy wymieniać wyrazy, w których występuje nowo poznana głosu i zagramy w grę utrwalającą głoskę „ń”.

Drugi tydzień kwietnia rozpoczniemy od projektu „Zwierzęta”.  Nasz projekt rozpoczniemy od wycieczki do Akwarium w Gdyni na zajęcia edukacyjne.  Odpowiemy sobie na pytania: Co to są zwierzęta? Jakie znamy zwierzęta, czy wszystkie są takie same, czym się różnią i gdzie mieszkają?  W każdym kolejnym dniu, poznamy pięć gromad kręgowców. Każdego dnia omawiać będziemy jedną z nich, zwracając uwagę na budowę przedstawiciela danej gromady, cykl życia, sposób odżywiania oraz ogólną charakterystykę. Spośród każdej gromady przedszkolaki wybiorą po jednym kręgowcu, którego wykonają wybraną techniką plastyczną.  Gromady kręgowców omawiać będziemy w następującej kolejności: ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki. Nie zabraknie interesujących ciekawostek oraz gier dydaktycznych związanych z omawianym tematem. Poznamy nazewnictwo wybranych gatunków zwierząt oraz ich potomstwo. Metodą burzy mózgów ustalimy jakie działania człowieka szkodzą zwierzętom i jakie są skutki tych negatywnych działań. Porozmawiamy, w jaki sposób możemy chronić gatunki zagrożone. Na tej podstawie stworzymy plakat nawołujący do dbania o środowisko i zwierzęta.

Pod koniec projektu, zerówka uzupełni kartę pracy, polegającą na przyporządkowaniu kręgowców do odpowiedniej gromady, w celu utrwalenia zdobytej wiedzy.

 

11.04 – Wycieczka do Akwarium w Gdyni

O godzinie 9.00 wyruszamy na wycieczkę do Akwarium w Gdyni. Wszystkie dzieci, które jedzą śniadanko w przedszkolu zapraszamy do godziny 8.30. Następnie o godzinie 9.00 wyruszamy do Akwarium w Gdyni. Zajęcia edukacyjne w Akwarium rozpoczynają się o godzinie 10.00. Planujemy powrót do przedszkola ok. godziny 12.30. Tego dnia, dzieci zjedzą zupę, zaraz po powrocie z wycieczki.  Prosimy, aby tego dnia dzieci zabrały z sobą do przedszkola plecaczki z wodą oraz II śniadaniem.

 

11.04 – Dzień Rodzeństwa

W tym wyjątkowym dniu porozmawiamy o rodzeństwie. Dowiemy się, czy w naszym przedszkolu są rodzeństwa. Przyjrzymy się rodzeństwom i będziemy szukać ich podobieństw.

 

17.04 – Wizyta Kucyka

 W związku ze zbliżającym się świętem koni, nasze przedszkole odwiedzi Kucyk.  To będzie wyjątkowy dzień. Dzieci będą miały okazję pojeździć na kucyku oraz poznać jego podstawowe zasady pielęgnacji. Zajęcia odbędą się w poszczególnych grupach na placu zabaw.

 

21.04 – Dzień Ziemi

W tym dniu przedszkolaki poszerzą swoją wiedzę z zakresie ochrony środowiska. Czas żeby przypomnieć sobie teorię i zamienić  ją w praktykę! Dzieci zaopatrzone w wszelkie środki bezpieczeństwa i worki będą budowały swoją własną świadomość dbania o najbliższe otoczenie.

 

Piosenka tygodnia:

 

 

 

TYDZIEŃ IV KWIECIEŃ – PLECIEŃ (24.04 – 28.04)

W tym tygodniu poznamy głoskę „ś”. Zaczniemy od obrazków rozpoczynających się głoską „ ś”. Dzieci będą miały za zadanie nazwać obrazek, a następnie podzielić jego nazwę na sylaby. Poznamy prawidłowy zapis omawianej litery oraz będziemy układać ją z różnych przedmiotów. Poznaną głoskę będziemy wyszukiwać w wyrazach wykorzystywanych na zajęciach.

Kwiecień to miesiąc, w którym pomimo coraz cieplejszych dni i przebudzającej się przyrody nadal nie możemy obejść się bez ciepłej kurtki. Dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie jest polskie ludowe przysłowie: Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. Grupa zerówki dowie się, co oznacza to zdanie i czym właściwie jest przysłowie. Dzieci scharakteryzują miesiąc kwiecień wykonując mapę myśli. Z pewnością nie zabraknie na niej kolorowych kwiatów i zielonych drzew, które również będą tematem naszych zajęć w tym tygodniu. Kwiaty i ich zielone liście to nieodłączny element kwietnia, dlatego grupa zerówki pozna ich budowę, rodzaje, kształty oraz funkcje. W omawianym miesiącu pojawia się coraz więcej motyli, jest to dobra okazja, aby przedszkolaki poznały cykl życia tego owada oraz nowe nazwy barw, które można dostrzec na jego skrzydłach np. bordowy, turkusowy, amarantowy itd. Wybierając ulubione kolory dzieci wykonają motyla z dostępnych materiałów.

 

24.04 – Dzień Książki

W tym wyjątkowym dniu porozmawiamy o książkach. Dowiemy się, jak one powstają, czym jest wydawnictwo i księgarnia. Wspólnie stworzymy naszą książeczkę.

 

26.04 – Wycieczka do Biblioteki

O godzinie 9.30 wyruszamy z przedszkola na zajęcia biblioteczne do Biblioteki na Kamiennej Górze.

 

28.04 – Ogólnopolski Dzień Konia

W naszym przedszkolu jest wielu miłośników tych pięknych i szlachetnych zwierząt. Omówimy ich wygląd zewnętrzny, umaszczenia, chody, pożywienie oraz funkcje, jakie pełnią w życiu ludzi. Uwieńczeniem tego dnia będzie grupowe wykonanie pracy plastycznej.

 

Wiersz tygodnia: Ożogowskiej „Kwiecień plecień”

 

Pytały się pąki drzewa:

-Czemu słonko to dogrzewa,

to się w chmury ciemne kryje

i deszcz lunie, wiatr zawieje ?

Chciałyśmy się zazielenić,

a tu zimno jak w jesieni!…

Na to drzewo im odpowie:

-Znacie o kwietniu przysłowie?

Kwiecień – plecień, bo przeplata

trochę zimy, trochę lata.