Maj- piękny i wiosenny miesiąc, w którym będziemy rozmawiać o naszym kraju, książkach, łące i naszych rodzicach. Tematy poruszane na zajęciach będą rozwijały wiedzę na temat poszczególnych zagadnień. Wybierzemy się na spacer i postaramy się poszukać mieszkańców łąki, poszerzymy naszą wiedzę odnośnie symboli narodowych i będziemy obchodzić dzień naszych wspaniałych mam.

Tydzień I (02.05-06.0.2022)

Symbole Narodowe

Maluszki rozpoczną miesiąc od rozpoznania symboli narodowych. Następnie porozmawiamy o tym w jakiej miejscowości znajduje się nasze przedszkole. Co ciekawego możemy zobaczyć w Gdyni i gdzie znajduje się ona na mapie Polski. Poruszymy również temat stolicy naszego kraju, przybliżymy sobie takie pojęcia jak: flaga, herb i państwo. Jako podsumowanie tygodnia omówimy mapie Polski. Zaznaczymy na niej nasze miasto, stolicę Warszawę, najdłuższą rzekę Wisłę, pasmo górskie i nasze Morze Bałtyckie.

Wiersz tygodnia:

 — Kto ty jesteś?

— Polak mały.

— Jaki znak twój?

— Orzeł biały.

— Gdzie ty mieszkasz?

— Między swymi

— W jakim kraju?

— W polskiej ziemi.

— Czym ta ziemia?

— Mą Ojczyzną.

— Czym zdobyta?

— Krwią i blizną.

— Czy ją kochasz?

— Kocham szczerze.

— A w co wierzysz?

— W Polskę wierzę.

Tydzień II (09.05-13.05)

Spotkanie z książką

Książki towarzyszą nam każdego dnia w przedszkolu. Niemal każdy z nas ma swoją ulubioną publikację. Grupowo porozmawiamy o funkcjach i rodzajach książek. Dowiemy się jak wygląda proces powstawania książki. Naszą wiedzę utwierdzimy praktyką. Wspólnie postaramy się stworzyć książkę. Wygląd głównego bohatera, okładka, tytuł – wszystko będzie zależało od wyobraźni i kreatywności naszej grupy. Naszą lekturę zaprezentujemy innym grupom przedszkolnym. Na podsumowanie tygodnia stworzymy kodeks czytelnika.

9.05 –  Dzień Bibliotekarza

Każdy przedszkolak dziś może przynieść jedna książkę do przedszkola. Wysłuchamy opowiadania „W bibliotece “Zofii Staneckiej a następnie wykonają własnoręczne zakładki do książki. Porozmawiamy również o tym jak należy dbać o książki.

10.05 – wycieczka do Gowińskiej Zagrody – szczegółowe informacje otrzymali Państwo w mailu

Tydzień III (16.05-20.05)

Majowa łąka

Nasz tydzień rozpoczniemy od obserwacji. Wyjdziemy na spacer, gdzie poszukamy małych mieszkańców łąk. Zajmiemy się terminami takimi jak budowa motyla, rodzaje i nazewnictwo, oraz cykl rozwojowy.  Kolejnego dnia przybliżymy sobie postać pająka. Stawonóg nie jest lubiany przez większość, jednakże nasi odkrywcy dowiedzą się ile ma nóg, czym się żywią i czy są niebezpieczne dla człowieka. W zabawie „Kwiaty budzą się – kwiatki zasypiają” będziemy ćwiczyć naszą koordynacje ruchową. Nasz tydzień zakończymy degustacją naturalnego słodzidła – miodu. Przedszkolaki z zamkniętymi oczami będą miały za zadanie zgadnąć o kim będziemy rozmawiać. Na zakończenie tygodnia postaramy się zbudować ul, podobny do tego, w którym mieszkają pszczoły.

19.05 – Dzień Ślimaka

Tego dnia poznamy budowę ślimaków. Podczas spaceru postaramy się zaobserwować ich życie codzienne. Na podsumowanie dnia wykonamy pracę plastyczną.

Piosenka tygodnia :

 

Tydzień IV (23.05-27.05.2022)

Cudowni Rodzice

Ostatni tydzień mają poświęcimy naszym wspaniałym rodzicom. Porozmawiamy o rodzinie, domu i rodzeństwie. Opowiemy o naszych wspaniałych Tatusiach i Mamusiach – o tym jak mają na imię, jak wyglądają i co lubimy z nimi robić. Na podsumowanie każdy wykona portret swojej rodziny. Poruszymy też temat różnic między rodzinami. Pomoże nam w tym książka pt. “Wszystko o rodzinach” autorstwa Brooks Felicity.

24.05 – Zapraszamy wszystkie Mamusie i Tatusiów do przedszkola na występ dzieci z okazji Dnia Mamy i Taty. Więcej szczegółów otrzymają Państwo w mailu. 

26.05 -Dzień Matki

Tego dnia porozmawiamy o tym co lubi robić Mama każdego przedszkolaka. Dzieci namalują portret swojej Mamy oraz wykonają wyjątkowy upominek.