Październik jest pięknym miesiącem, który przynosi nam nową porę roku i zdobi przyrodę pięknymi kolorami. Podczas zajęć w tym miesiącu porozmawiamy o zdrowiu oraz o tym, jak o nie dbać. Zamienimy się w kucharzy i wspólnymi siłami postaramy się stworzyć zdrowy posiłek dla swoich przyjaciół. Nauczymy się również zasad higieny osobistej oraz stworzymy kącik czystości, który będzie pomagał nam utrwalić zdobytą wiedzę.

TYDZIEŃ I – W OGRODZIE WARZYWNYM (03.10-07.10)

W pierwszym tygodniu października przybliżymy sobie temat warzyw, poznamy ich nazwy oraz smak niektórych z nich. Poznamy również historię ziemniaka, a przy pomocy kolorowych obrazków ustalimy co można z niego zrobić. Naszą uwagę skupimy również na płaczącej cebuli – dowiemy się dlaczego nazwana jest „płaczącą” i razem postaramy się ją obrać bez łez. Pod koniec tygodnia wspólnie stworzymy własną zupę warzywną dodając do niej ulubione składniki. Nie zabraknie kolorowych prac plastycznych oraz piosenki.

03.10 – Dzień muzyki

Tego dnia porozmawiamy o naszych ulubionych piosenkach. Wysłuchamy kilku z nich i spróbujemy odgadnąć jakie instrumenty słychać w tle. Wszyscy będziemy mieli okazję zagrać na różnych instrumentach muzycznych

05.10 – Dzień Uśmiechu

Dzielimy się nim każdego dnia. Śmiech to zdrowie, każdy to wie. Tego dnia każdy będzie miał zadanie wprawić każdego przedszkolaka w dobry nastrój i wywołać dużo uśmiechu na jego twarzy. Porozmawiamy o emocjach oraz o tym, co wywołuje u nas uśmiech. Będzie również okazja do wspólnej zabawy z koleżankami i kolegami, bo to wywołuje najwięcej radości na dziecięcych twarzach.

Piosenka tygodnia:

 

TYDZIEŃ II – NA JESIENNYM STRAGANIE (10.10-14.10)

Kolejny tydzień miesiąca rozpoczniemy od nauki rozróżniania owoców i warzyw. Stworzymy dwa pojemniki i wspólnymi siłami posegregujemy do jednego z nich warzywa, a do drugiego owoce. Przyjrzymy się bliżej jabłku, przypomnimy sobie gdzie rosną i co możemy z niego zrobić. Jako podsumowanie dnia, sami postaramy się pokroić jabłko, następnie wspólnie je zjemy. Pod koniec tygodnia zabawimy się w stragan. Po bliższym zapoznaniu z definicją słowa, nasza sala zamieni się w wielkie miejsce targu. Do kupienia będą owoce oraz warzywa. Nasz tydzień zakończymy rozmawiając o witaminach, o ich roli w naszym organizmie i konsekwencjach ich niedoboru.

10.10 – Dzień Owsianki

Wyjaśnimy przedszkolakom dlaczego warto ją jeść i jakie korzyści czerpie z niej nasz organizm. Z tej okazji wspólnie przygotujemy pełnowartościową owsiankę, której wspólnie skosztujemy.

14.10 – Dzień mycia rąk

tego dnia porozmawiamy o tym, dlaczego powinniśmy myć ręce oraz o poprawnym sposobie ich mycia. Każda z grup wykona filmik instruktażowy dla innej grupy o poprawnym sposobie mycia rak, a na koniec wszyscy wspólnie obejrzymy nagrane przez nas filmiki.

Piosenka tygodnia:

 

TYDZIEŃ III – PARKI I LASY (17.10-21.10)

W trzecim tygodniu października naszym zainteresowaniem będą cieszyły się zielone miejsca na naszej planecie. Dowiemy się, jakim kolorem zaznaczane są na mapach oraz dlaczego. Porozmawiamy o tym, co możemy znaleźć w lesie i jakie zwierzęta tam mieszkają, a następnie postaramy się rozpoznać je po wydawanych przez nie dźwiękach. Naszą wiedzę utrwalimy zabawą w „Kalambury”. Poznamy bliżej budowę i życie jeża oraz pobawimy się w jeżykową zabawę. Przy pomocy kasztanów stworzymy ludziki, które będą zdobić naszą salę. Pod koniec tygodnia stworzymy album liści, w którym postaramy się dopasować liść do drzewa.

17.10 – Dzień Poczty i Listonosza – Maluszki w tym dniu będą miały okazję poczuć się jak na poczcie. W sali powstanie okienko pocztowe, w którym dzieci nadadzą listy i własnoręcznie wykonane przesyłki, a następnie stworzą własne stemple pocztowe.

21.10 – Dzień Origami dowiemy się czym jest sztuka origami oraz jakie narzędzia są potrzebne aby stworzyć coś tą metodą. Każdy z nas stworzy własnego liska.

Wiersz tygodnia z pokazywaniem:

„Jedna łapka – pokazujemy jedną rączkę
druga łapka – pokazujemy drugą rączkę
ja jestem niedźwiadek – wskazujemy na siebie
Jedna nóżka, druga nóżka – pokazujemy jedną nogę, drugą nogę
a to misia zadek – klepiemy się po pośladkach
Lubię miodek – masujemy brzuszek
kocham miodek – masujemy brzuszek
podkradam go pszczółkom – machamy rączkami, pokazując jak pszczółki latają
Jedną łapką, drugą łapką, czasem wciągam rurką – rączki przykładamy do buzi na wzór rurki”

 

TYDZIEŃ IV W TROSCE O NASZE ZDROWIE (24.10-28.10)

Podczas ostatniego tygodnia rozmawiać będziemy o naszym zdrowiu i wspólnie ustalimy, jak powinniśmy o nie dbać. Tydzień zaczniemy od przeglądu szafy – naszym zadaniem będzie wybranie odpowiedniego ubioru na obecną porę roku. Przypomnimy sobie, jakie są zasady higieny podczas kaszlu i kataru oraz jak ważne jest, aby ich przestrzegać. Dużą uwagę skupimy na witaminach i ich roli w naszym dbaniu o zdrowie, stworzymy piramidę żywności, w której przyjrzymy się sezonowym produktom oraz aktywnościom podczas zmian pogodowych. Na podsumowanie tygodnia urządzimy sobie kącik czystości, gdzie zamieścimy ilustrowaną instrukcję mycia rąk.

25.10 – dzień makaronu

tego dnia porozmawiamy o makaronie. Opowiemy o swoich ulubionych daniach, w których możemy go zjeść . Dowiemy się w jakich kształtach i kolorach możemy spotkać go na sklepowej półce. Za pomocą masy solnej spróbujemy stworzyć nasz wymarzony kształt, oraz kolor makaronu.

31.10 – Dzień Dynii

Tego dnia dzieci mogą przyjść do przedszkola ubrane na pomarańczowo. Poznany budowę Dynii,  jak również danie, które można z nie przyrządzić. Będziemy wydrążać z dyń różne śmieszne buźki i suszyć pestki.

 Wiersz tygodnia: „Zdrowy Przedszkolak”

Żeby zdrowym być jak ryba,

trzeba jeść kasze, owoce, warzywa

Nie czekoladki i landrynki,

ale owocowe i warzywne witaminki

Żeby zdrowym być, trzeba też o czystość dbać,
Codziennie się myć i ubranka swoje prać.

Po co mają krążyć plotki,

że czyściejsze od nas kotki?

Zdrowy, czysty przedszkolaczek

 lubi biegać, chętnie skacze.

Wie to każdy zuch, że dla zdrowia potrzebny jest ruch.