Sierpień – ostatni miesiąc wakacji. Będziemy mieli możliwość m.in. uczestniczyć w przygotowywaniach tworzenia spektaklu. Poznamy najsłynniejsze utwory muzyki klasycznej, a przy jej dźwiękach stworzymy dzieła sztuki. Naszym fotograficznym okiem sfotografujemy przyrodę. W ostatnim tygodniu nauczany się wielu metod malowania po kartce, a za pędzle posłużą nawet nasze stopy.

Tydzień I “Kulisy teatru” (01.08-05.08.2022)

Czym jest teatr? Jakie są różnice między teatrem a telewizorem? Będą to nasze pytania przewodnie, na które będziemy szukać odpowiedzi. Poznamy rodzaje teatru. Postaramy się wspólnie przygotować którą scenkę. Rozpoczniemy od napisania scenariusza. Stworzymy scenografię, a także kukiełki. Jak profesjonalni aktorzy poćwiczymy emisję głosu. Do prezentacji naszego spektaklu zaprosimy starszych kolegów z przedszkola.

W planach mamy również:

-tworzenie scenografii do przedstawienia

– wyjście do konsulatu kultury

– teatr kukiełkowy – nauczyciele – dzieciom

– teatr cieni

-zabawy głosem

Tydzień II “W obiektywie, czyli bystre oko fotografa” (05.87-09.08)

W drugim tygodniu zajmiemy się tematyką fotografii. Poznamy rodzaje aparatów oraz historie ich zmian. Wykonamy zdjęcia aparatem lustrzanym, polaroidem i porównany je z aparatami z dawnych lat. Porozmawiamy o tym, że mimo rozwijającej się cywilizacji najlepsze do zapisu wspomnień są nasze oczy i głowa. Wybierzemy się na spacer, podczas którego będziemy fotografować otaczającą nas przyrodę. Na podsumowanie tygodnia stworzymy własny album fotograficzny, w którym będziemy mogli umieszczać nasze grupowe wspomnienia ze wspólnych przygód.

W planach mamy również:

– fotografowanie pobliskiej przyrody

– pokaz rodzajów aparatów fotograficznych

– wystawa fotografii dzieci

– tworzenie własnego aparatu fotograficznego

 

Tydzień III “Muzyka klasyczna” (12.08-18.08)

Kolejny tydzień poświęcimy muzyce klasycznej.  Naszą pierwsza aktywnością będzie aktywne słuchanie muzyki i zabawy metodą Batii Strauss. Przy dźwiękach muzyki klasycznej będziemy również malować obrazy. Każdy z nas będzie również miał okazję wypróbować swoich sił przy keyboardzie oraz gitarze. Nauczymy się rozpoznawać dźwięki wysokie od niskich. Będziemy mieli również szansę na stworzenie własnych instrumentów muzycznych i za pomocą zabawy pt. “Jestem muzykantem” przypomnimy sobie nazwy różnych instrumentów.

W planach mamy również:

– aktywne słuchanie muzyki – czyli zabawy Batii Strauss

– malowanie farbami  przy muzyce klasycznej

– poznawanie różnych instrumentów

– nazewnictwo i gra na różnych instrumentach

– tworzymy własne instrumenty muzyczne

 

Tydzień IV “Pędzlem malowane” (22.08-26.08.2022)

Nasze przedszkolaki ostatniego tygodnia staną się malarzami. Poznamy różne techniki zdobienia kartki (rysowanie węglem, farbami, pastelami). Jednym z naszych zadań będzie próba replikacji słynnego obrazu “Słoneczniki” autorstwa Vincenta van Gogha. Nie zabraknie oczywiście malowania w plenerze. Za pędzle posłużą również nasze stopy. Zadaniem przedszkolaków przy współpracy będzie namalowanie nimi wspólnego obrazu. Nasze drzwi wejściowe również zostaną ozdobione.

W planach mamy również:

-poznawanie różnych technik malarskich (węgiel, farby, pastele)

-malowanie w plenerze

– malowanie stopami na placu zabaw

– wyjście do galerii

 

Tydzień V Witamy nowe (29-31.08)

Ostatni tydzień wakacyjnego sierpnia to 3 dni które, będą przepełnione najróżniejszymi emocjami. W poniedziałek powoli będziemy przygotowywać się na nowy rok przedszkolny, będziemy porządkować sale i na nowo odnajdywać się w swoich grupach. We wtorek planujemy ostatni wakacyjny piknik nad morzem lub w lesie. Prosimy o spakowanie dzieciom plecaczków z wodą i drobną piknikową przekąską. Jeśli pogoda nie dopisze to piknik odbędzie się w przedszkolnych salach :). Środa to ostatni dzień wakacji i miesiąca sierpnia. Dla wielu dzieci to również ostatni dzień w przedszkolu. Pożegnamy zatem wakacje i dzieci, które zaczną swoją nową drogę w innych miejscach, a my przygotujemy się na nowy rok przedszkolny.