W sierpniu zagłębimy się w artystyczny świat. Czekają nas takie tematy jak: kulisy teatru, w obiektywie czyli bystre oko fotografa, muzyka klasyczna oraz pędzlem malowane. Przedszkolaki będą miały możliwość bycia zarówno odbiorcą sztuki jak i twórcą.

Tydzień I “Kulisy teatru” (01.08-05.08.2022)

W tym tygodniu skupimy naszą uwagę na teatrze. Sami wykonamy scenografię do wybranego przedstawienia, wcielimy się w różne role i wykonamy teatr cieni. Przedszkolaki będą miały okazję obejrzeć teatr kukiełkowy w wykonaniu nauczycieli oraz stworzą własne kukiełki. Dzieci dowiedzą się w jaki sposób aktorzy przygotowują się do przedstawienia oraz poznają pojęcia związane z teatrem, takie jak: kulisy, scenografia, scenariusz, didaskalia itd.

W planach mamy również:

-tworzenie scenografii do przedstawienia

– wyjście do konsulatu kultury

– teatr kukiełkowy – nauczyciele – dzieciom

– teatr cieni

-zabawy głosem

Tydzień II “W obiektywie, czyli bystre oko fotografa” (05.87-09.08)

W drugim tygodniu sierpnia wcielimy się w rolę fotografa. Uwiecznimy na zdjęciach przyrodę i z wykonanych fotografii stworzymy wystawę. Udamy się na wycieczkę do fotografa, który opowie nam o swojej pracy. Poznamy różne rodzaje aparatów fotograficznych, dowiemy się jak wyglądały kiedyś, a jak wyglądają teraz. Wykonamy własny aparat fotograficzny podczas pracy plastycznej. Dzieci będą miały również możliwość zrobienia zdjęcia polaroidem. Wykonane fotografie zabiorą do domu na pamiątkę.

W planach mamy również:

– fotografowanie pobliskiej przyrody

– pokaz rodzajów aparatów fotograficznych

– wystawa fotografii dzieci

– tworzenie własnego aparatu fotograficznego

Tydzień III “Muzyka klasyczna” (12.08-18.08)

W trzecim tygodniu sierpnia towarzyszyć nam będzie muzyka klasyczna. Poznamy nazwy instrumentów, które wchodzą w skład orkiestry symfonicznej i sami jeden stworzymy. Przedszkolaki wysłuchają koncertu i namalują własny obraz przy dźwiękach muzyki poważnej. Dzieci wezmą również udział w zabawach muzycznych wg Batti Strauss i za pomocą ilustracji poznają znanych współczesnych kompozytorów muzyki poważnej.

W planach mamy również:

– aktywne słuchanie muzyki – czyli zabawy Batii Strauss

– malowanie farbami  przy muzyce klasycznej

– poznawanie różnych instrumentów

– nazewnictwo i gra na różnych instrumentach

– tworzymy własne instrumenty muzyczne

Tydzień IV “Pędzlem malowane” (22.08-26.08.2022)

W ostatnim tygodniu sierpnia dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o malarstwie. Poznamy  podstawowe techniki malarskie oraz sławnych malarzy i ich dzieła. Czeka nas malowanie w plenerze i malowanie stopami na placu zabaw. Udamy się do galerii, w której można podziwiać obrazy różnych artystów.

W planach mamy również:

-poznawanie różnych technik malarskich (węgiel, farby, pastele)

-malowanie w plenerze

– malowanie stopami na placu zabaw

– wyjście do galerii

 

Tydzień V Witamy nowe (29-31.08)

Ostatni tydzień wakacyjnego sierpnia to 3 dni które, będą przepełnione najróżniejszymi emocjami. W poniedziałek powoli będziemy przygotowywać się na nowy rok przedszkolny, będziemy porządkować sale i na nowo odnajdywać się w swoich grupach. We wtorek planujemy ostatni wakacyjny piknik nad morzem lub w lesie. Prosimy o spakowanie dzieciom plecaczków z wodą i drobną piknikową przekąską. Jeśli pogoda nie dopisze to piknik odbędzie się w przedszkolnych salach :). Środa to ostatni dzień wakacji i miesiąca sierpnia. Dla wielu dzieci to również ostatni dzień w przedszkolu. Pożegnamy zatem wakacje i dzieci, które zaczną swoją nową drogę w innych miejscach, a my przygotujemy się na nowy rok przedszkolny.