Zaczynamy nowy rok a w nim będziemy omawiać miesiące, pory roku oraz dni tygodnia. Przygotujemy się do obchodów dnia Babci i Dziadka. Będziemy również obchodzić wydarzenia, takie jak: Dzień Wegetarianina,  Dzień Śniegu oraz Dzień Przytulania.

TYDZIEŃ I Nowy rok i miesiąc (03-05.01.2022)

W tym tygodniu poznamy głoskę „U”. Zaczniemy od obrazków rozpoczynających się na głoskę „su”. Dzieci będą miały za zadanie nazwać obrazek, a następnie podzielić jego nazwę na sylaby. Poznamy prawidłowy zapis omawianej litery i będziemy wyszukiwać jej w wyrazach, które będą wykorzystywane na zajęciach.

Nowy tydzień zaczniemy od wykonania kalendarza na następny rok. Zeszłoroczny towarzyszył nam przez dwanaście pięknych, pełnych wyzwań i nowych doświadczeń miesięcy. Po wykonaniu kalendarza omówimy co nas czeka w styczniu oraz naniesiemy na kartki kalendarza ważne dla nas daty. Porozmawiamy również o porach roku i omówimy charakterystykę dnia i nocy. Wykonamy drzewo przedstawiające pory roku oraz pracę plastyczną przestawiającą noc. Na koniec tygodnia podsumujemy zebrane wiadomości w zabawie prawda czy fałsz.

Piosenka tygodnia:

TYDZIEŃ II Pan Tydzień (09-13.01.2022)

W drugim tygodniu czeka nas poznanie “L”. Ponownie będziemy szukać tej litery w wyrazach zapisanych na obrazkach. Poznamy jej zapis graficzny oraz wykonamy ćwiczenia, dzięki którym utrwalimy pisownie nowo poznanej głoski. Rozwiniemy umiejętności logicznego myślenia i spostrzegawczości oraz postaramy się przeczytać sylaby i wyrazy zawierające poznane już litery.

W nadchodzącym tygodniu skupimy się na utrwaleniu naszej wiedzy o tygodniu. Ustalimy ile dni ma tydzień. Zastanowimy się jakie możemy mieć obowiązki w tygodniu a jakie w weekendy i jak wygląda tydzień rodziców. Będziemy trenować posługiwanie się nazewnictwem oraz kolejnością dni tygodnia. Każdego dnia dzieci stworzą postać w wybranym kolorze, która symbolizowała będzie poszczególny dzień tygodnia. Nauczymy się również wierszyka o dniach tygodnia. Każdy dzień to nowe wyzwania i możliwości dlatego dzieci wykonają swój własny plan tygodnia w postaci historyjki obrazkowej.

11.01- Dzień wegetarianina

dzieci będę miały okazje sklasyfikować warzywa i owoce pod względem koloru, kształtu i wielkości. Następnie osoby chętne będą mogły spróbować nieprzetworzonych warzyw i owoców a na koniec wykonamy prace plastyczna pt.”Marchewka”.

Wiersz tygodnia:

Tydzień dzieci miał siedmioro:

„Niech się tutaj wszystkie zbiorą!”

Ale przecież nie tak łatwo

radzić sobie z liczną dziatwą:

poniedziałek już od wtorku poszukuje kota w worku,

wtorek środę wziął pod brodę:

„Chodźmy sitkiem czerpać wodę.”

Czwartek w górze igłą grzebie

i zaszywa dziury w niebie,

chcieli pracę skończyć w piątek,

a to ledwie był początek.

Zamyśliła się sobota:

„To dopiero jest robota!”

Przyszli razem do niedzieli,

tam porządnie odpoczęli.

Tydzień drapie się w przedziałek

„No, a gdzie jest poniedziałek?”

Poniedziałek już od wtorku

Poszukuje kota w worku

I tak dalej……..

TYDZIEŃ III Moja babci i mój dziadek (16-20.01.2022)

W trzecim tygodniu czeka nas poznanie “Ł”. Spróbujemy znaleźć jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się tą głoską oraz takich, które się nią kończą. Poznamy jej zapis graficzny oraz wykonamy ćwiczenia, dzięki którym utrwalimy pisownie nowo poznanej głoski. Rozwiniemy umiejętności logicznego myślenia i spostrzegawczości oraz postaramy się przeczytać sylaby i wyrazy zawierające poznane już litery.

W tym tygodniu przygotujemy coś wyjątkowego dla naszych dziadków. Omówimy zwyczaje jakie mają zerówkowicze by uczcić dzień babci i dziadka. Zastanowimy się jak możemy pomagać oraz troszczyć się o dziadków oraz czego możemy się nauczyć od starszych. Wykonamy również własnoręczne podarunki dla dziadków, które przy najbliższej okazji dzieci będą mogły wręczyć swoimi ukochanym. Wykonamy również portret dziadków i w internetowej galerii wystawimy nasze prace by dziadkowie mogli później wszystkie zobaczyć.

20.01- Dzień śniegu

w tym wyjątkowym dniu przedszkolaki dowiedzą się jak powstaje śnieg oraz poznają miejsca gdzie śnieg leży przez cały rok. Jeśli pogoda nam dopisze wszyscy razem ulepimy pięknego bałwana a jeśli za naszymi oknami zabraknie  śniegu, stworzymy go sami w sali.

Piosenka tygodnia:

 

TYDZIEŃ IV  Różne miejsca na świecie (23-27.01.2022)

W tym tygodniu poznamy literę „K”. Odszukamy wyrazy rozpoczynające się i kończące tą spółgłoską. Spróbujemy odnaleźć literę „k” w tekście oraz nauczymy się ją poprawnie zapisywać. Nie zabraknie zabaw oraz rymowanek z nowo poznana głoską.

Przypomnimy sobie wszystkie kontynenty i spróbujemy dopasować do każdego z nich charakterystyczne elementy. Przedszkolaki stworzą mapę z dostępnych materiałów. Wspólnie ustalimy na jakim kontynencie mieszkamy oraz gdzie na mapie ten kontynent się znajduje. Na mapie Europy odnajdziemy Polskę i przypomnimy sobie najważniejsze informacje związane z naszym krajem. Przedszkolaki namalują krajobraz Polski. Dzieci dowiedzą się, gdzie na mapie Polski znajduje się Gdynia i poznają ciekawostki związane z tym miastem. Następnie, na podstawie uzyskanych informacji, zagrają w grę prawda czy fałsz oraz wykonają herb Gdyni. Przedszkolaki spróbują opowiedzieć, gdzie znajduje się ich dom począwszy od kontynentu i stworzą makietę wymarzonego domu.  

 

31.01 -Dzień przytulania

Świętując ten miły dzień opowiemy sobie  dlaczego się przytulamy. Będziemy mogli pobawić się w naleśnika za pomocą kocyka. Przytulimy swoje części ciała a na koniec wykonamy masażyk do historyjki przeczytanej przez Panią.

     

Piosenka tygodnia: