Czas wakacji już się zakończył, rozpoczyna się nowy rok przedszkolny.  Wiemy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego przypomnimy sobie nasze podstawowe zasady obowiązujące w sali, na placu zabaw, a także na spacerze, aby zawsze było miło i bezpiecznie. Starszaki poznają także znaki drogowe i pierwsze kroki w pomocy osobie potrzebującej. Przeniesiemy się również w świat owoców, gdzie poznamy przeróżne ich nazwy, wygląd, a także i smak.

Tydzień I Nowy Rok Przedszkolny (01.02-09.09)

 Miesiąc wrzesień zaczniemy od zabaw i gier integracyjnych. To czas na zaznajomienie i odnalezienie się w nowych grupach, innych salach, ale także poznanie nowych kolegów i koleżanek, którzy powoli będą do nas dołączać.

Poznamy również nasz nowy plan i całą organizację nadchodzącego nowego semestru. Będziemy mieli również okazję poszukać i podpisać swoich miejsc przy stoliczku, a także koszyczków w szafach z ubraniami czy przyborami toaletowymi. Nie zabraknie przeróżnych zabaw animacyjnych mających na celu jeszcze lepsze poznanie grupy. Jej potrzeb 🙂

Tydzień II Poznajemy się nawzajem (05.09-09.09)

W tym tygodniu porozmawiamy o emocjach jakie nam towarzyszą w przedszkolu jak i w domu, podczas rozmowy opowiemy co lubimy, a czego nie, jakie mamy nastroje oraz opiszemy siebie. Podczas gry z kostką wspólnie nazwiemy emocje oraz ustalimy jak ważne są w naszym życiu. Na zajęciach każdy będzie miał okazję przy pomocy farb i pędzli stworzyć swoją emocje która mu tego dni towarzyszy. Poprzez zabawę w pytania opiszemy siebie. Każdy będzie mógł stworzy swój portret który pokaże nam że mimo podobnego wieku wyglądamy całkiem inaczej. Przy pomocy ilustracji dowiemy się co lubimy, a co nie. Podsumowując tydzień porozmawiamy o różnicach pomiędzy nami oraz o tolerancji.

Piosenka tygodnia:

Tydzień III Bezpieczeństwo w przedszkolu (12.09-16.09)

W trzecim tygodniu miesiąca będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie w przedszkolu jak i poza nim. Przy pomocy kolorowych obrazków stworzymy Kodeks, który będzie nam przypominał jak dbamy o zabawki. Przypomnimy również zasady naszego zachowania w sali, oraz w drodze do przedszkola, a także podczas spożywania posiłków. Wszystkie te zasady będą nam towarzyszyły przez cały rok przedszkolny. Razem z całą grupą wybierzemy się na przedszkolny plac zabaw, gdzie omówimy zasady korzystania z niego. Musimy również pamiętać o tym, że wszystkie poznane zasady obowiązują w każdej sali naszego przedszkola. Na podsumowanie tygodnia zrobimy quiz z zasad których się nauczyliśmy.

12.09 – Dzień zdrowia jamy ustnej

tego dnia porozmawiamy o tym jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej, żeby była ona zdrowa. Wspólnie zaśpiewamy sobie piosenkę ,Myj zęby”, wykonamy ćwiczenia usprawniające nasz język i buzię, a także wykonamy pracę plastyczna, która pozwoli nam lepiej zapamiętać sposoby, które pomogą nam dbać o higienę jamy ustnej

15.09 – Dzień kropki

Tego dnia dzieci będą miały okazję poznania zabaw z kropką oraz malowania nią. Zabawimy się również w łączenie wyciętych kropek o tych samych kolorach. W tym dniu zapraszamy do przedszkola wszystkie dzieci ubrane we wzór kropki. 

Piosenka tygodnia:

TYDZIEŃ IV Ruch uliczny (19.09-23.09)

W tym tygodniu poznamy zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po ulicach i drogach. W tym celu stworzymy na dywanie własne przejście dla pieszych i będziemy mogli przećwiczyć zdobytą wiedzę w praktyce. Poznamy kolory widniejące na sygnalizacji świetlnej oraz znaki drogowe, a do nauki posłużą nam porównania ich do figur geometrycznych oraz wiersz K. Wiśniewskiego „Kolorowe znaki”. Utrwalimy to przy pracy plastycznej, polegającej na stworzeniu sygnalizatora świetlnego. Skupimy się również na rozwijaniu umiejętności oceny sytuacji i rozpoznawania zachowań niebezpiecznych dla życia i zdrowia. Za pomocą ustawionych w sali tablic „TAK” i „NIE”, wykorzystamy poznane informacje, a dzieci będą mogły zadecydować, czy przedstawione przez nauczyciela sytuacje są bezpieczne. Dowiemy się również jakie pojazdy uczestniczą w ruchu drogowym, wyjaśnimy czym są pojazdy uprzywilejowane, omówimy ich znaczenie a następnie spróbujemy zidentyfikować je na podstawie wydawanych dźwięków. Poprzez zabawę nauczymy się podstaw pierwszej pomocy, obejrzymy zawartość apteczki oraz stworzymy pelerynę superbohatera, która będzie motywacją do niesienia pomocy. Pod koniec tygodnia podsumujemy informacje z poprzednich dni i wcielimy się w rolę uczestnika ruchu drogowego.

20.09 – Dzień Przedszkolaka

Jest to wyjątkowe święto każdego z nas, dlatego wyjątkowo je uczcimy. Tego dnia jedną z przewidzianych atrakcji będzie malowanie balonów, które wykorzystamy do gier i zabaw muzyczno-tanecznych.

23.09 – Dzień Jesieni – Bal jesienny

Tego dnia razem z całą grupą udamy się na przedszkolny plac zabaw w poszukiwaniu liści, które posłużą nam do stworzenia kolorowych koron, a następnie do tanecznych zabaw. Zachęcamy do ubrania dzieci w jesienne barwy i kolory ziemi lub adekwatne do tej pory roku akcesoria.

Piosenka tygodnia:

 

TYDZIEŃ V Pół jabłuszka do fartuszka (26.09-30.09)

W ostatnim tygodniu września nauczymy się rozpoznawać owoce – obejrzymy owoce przyniesione przez nauczyciela oraz ocenimy ich cechy: kolor, walory zapachowe, jakie są w dotyku, jakie mają wnętrze a na końcu poznamy ich smak. Użyjemy w tym celu dobrze znanych owoców, jak np. jabłko czy gruszka, ale będzie też okazja zapoznać się z owocami egzotycznymi i poznać ich różnice. Spróbujemy odgadnąć, jakie owoce kryją się na zakrytym obrazku, którego fragmenty będą stopniowo odsłaniane. Nauczymy się segregować owoce, porównywać ich wielkość, przeliczać zbiory oraz odpowiadać na zagadki. Za pomocą artykułów plastycznych stworzymy własne „słoiki z przetworami”, ale nie zabraknie też „owocowego tańca”, który pozwoli na aktywizację każdego członka grupy. Podsumowaniem tygodnia będzie wspólne tworzenie sałatki owocowej z naszych ulubionych składników.

27.09 – Dzień grzyba

Tego dnia dowiemy się z jakich części składa się grzyb oraz poznamy różne odmiany grzybów i dowiemy się jakie są różnice w ich wyglądzie. Wykorzystamy wszystkie dary jesieni przygotowując ścieżkę sensoryczną. Przedszkolaki rozwiną swoje wrażenia dotykowe oraz stymulację zmysłów przechodząc boso po liściach, kasztanach, mchu, szyszkach, jarzębinie i orzechach.

30.09 – Dzień chłopaka

Jak sama nazwa głosi – będzie to dzień chłopców, więc to oni będą mogli wybrać aktywności, w których będziemy wspólnie uczestniczyć. Z pewnością nie zabraknie radosnej zabawy, gier, tańców przy muzyce oraz chusty animacyjnej, która pozwoli pozytywnie spożytkować energię.  

Piosenka tygodnia: