Czas wakacji już się zakończył, rozpoczyna się nowy rok przedszkolny.  Wiemy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego przypomnimy sobie nasze podstawowe zasady obowiązujące w sali, na placu zabaw, a także na spacerze, aby zawsze było miło i bezpiecznie. Starszaki poznają także znaki drogowe i pierwsze kroki w pomocy osobie potrzebującej. Przeniesiemy się również w świat owoców, gdzie poznamy przeróżne ich nazwy, wygląd, a także i smak.

Tydzień I Nowy Rok Przedszkolny (01.02-09.09)

 Miesiąc wrzesień zaczniemy od zabaw i gier integracyjnych. To czas na zaznajomienie i odnalezienie się w nowych grupach, innych salach, ale także poznanie nowych kolegów i koleżanek, którzy powoli będą do nas dołączać.

Poznamy również nasz nowy plan i całą organizację nadchodzącego nowego semestru. Będziemy mieli również okazję poszukać i podpisać swoich miejsc przy stoliczku, a także koszyczków w szafach z ubraniami czy przyborami toaletowymi. Nie zabraknie przeróżnych zabaw animacyjnych mających na celu jeszcze lepsze poznanie grupy. Jej potrzeb 🙂

 

 Tydzień II Poznajemy się nawzajem (05.09-09.09)

Pomimo tego, że grupa już się zna. Znamy swoje imiona, co najbardziej lubimy robić, czego nie lubimy jeść, to i tak czasami trudno nam ocenić kogoś emocję. Dlatego już w pierwszym tygodniu września będziemy mieli okazję poznać całą grupę pod względem emocji nie tylko ulubionego kolegi czy też koleżanki. Wysłuchamy opowiadania o „smutnym mieście’ oraz odpowiemy sobie na pytania do tekstu. Następnie namalujmy swoje emocje za pomocą farby. Zagramy w grę memory z emocjami, na bieżąco analizując każdą odkrytą kartę. Odegramy scenki emocjonalne, gdyż każda emocja którą odczuwamy jest tak samo ważna. Dzieci będą miały okazję zaobserwować różne odczucia związane z tą samą sytuacją. Na zakończenie tygodnia wyjaśnimy sobie co to takiego tolerancja. Jak bardzo my jesteśmy tolerancyjni wobec ludzi czy też zwierząt. Nauczyciel pokaże jak przykre słowa wpływają na nas samych na przykładzie zwiniętej kulki papieru. Odszukamy naszych ulubionych rzeczy w zabawie ciepło- zimno po czym czeka nas zabawa wyciszająca „Smutek jak deszcz” w formie masażyku.

Piosenka tygodnia :

 

Tydzień III Bezpieczeństwo w przedszkolu (12.09-16.09)

Wiemy jak bardzo nasze panie dbają o bezpieczeństwo przedszkolaków. Każdy będzie miał możliwość wypowiedzenia się o swoim poczuciu bezpieczeństwa i jak je rozumie. Wiemy, że nie tylko w przedszkolu należy zachowywać się bezpiecznie. Opowiemy sobie o zasadach których należy przestrzegać, gdy wybieramy się na spacer zarówno z Paniami jak i rodzicami. Do naszej przedszkolnej sali przyjdzie Pan bałagan, który porozrzuca nasze zabawki w nieswoje miejsca. Naszym zadaniem będzie jak najszybciej odłożyć je na odpowiednie lokalizacje . Nauczymy się, że nie tylko podczas zabawy można się świetnie bawić. Na zakończenie tygodnia, powtórzymy sobie zasady bezpieczeństwa i przypomnimy, że starszaki powinny się troszczyć o młodszą grupę i starać się nie sprawiać nikomu przykrości. Obchodzić będzie dzień jamy ustnej, dlatego opowiemy sobie jak ważne jest dbanie o zęby. Nasze informacje utrwalimy za pomocą pracy plastycznej.

13.09 – Dzień zdrowia jamy ustnej

Tego dnia porozmawiamy o tym jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej, żeby była ona zdrowa. Wspólnie zaśpiewamy sobie piosenkę  “Myj zęby”, wykonamy ćwiczenia usprawniające nasz język i buzię, a także wykonamy pracę plastyczna, która pozwoli nam lepiej zapamiętać sposoby, które pomogą nam dbać o higienę jamy ustnej.

15.09 – Dzień kropki

Tego dnia będziemy pracować metodą dot painting starsze grupy będą miały okazję budować rymy z kropek i łączyć je w określonej kolejności. Dodatkowo tego dnia zapraszamy dzieci do przedszkola ubrane we wzór kropki.

Piosenka tygodnia :

 

Tydzień IV Ruch uliczny (19.09-23.09)

Ten tydzień będzie wyjątkowy dla każdego z nas, ponieważ niesie ze sobą nasze święto zwane Dniem Przedszkolaka. Już w środę będziemy świętować i dobrze się bawić. Opowiemy sobie również o odpowiednim zachowaniu na drodze i niebezpieczeństwie jakie może wyniknąć z nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego. Przypomnimy sobie zasady obowiązujące każdego uczestnika ruchu drogowego. Stworzymy plakat znaków drogowych i nauczymy się ich znaczenia. Opowiemy sobie jakie znaki mijamy podczas drogi do przedszkola i co one oznaczają. Podczas zabaw fundamentalnych będziemy mieli okazję poćwiczyć zakładanie opatrunku. Z okazji dnia jesieni nasza sala zostanie udekorowana liśćmi które sami wykonamy z kartek papieru.

20.09 – Dzień przedszkolaka

Nasze wyjątkowe święto. Dzień rozpoczniemy od przeczytania listu, który zaprosi nas na wielka zagadkową grę. Każda grupa zostanie wyposażona w mapę oraz potrzebne atrybuty. Zakończeniem oraz podsumowaniem zabawy będzie bal przedszkolaka, na którym będziemy mieli okazję pobawić się w wiele zabaw tanecznych.

23.09 -dzień jesieni – Jesienny Bal

Tego dnia porozmawiamy o tym jakie są oznaki jesieni. Co wskazuje na zmianę kolejnej pory roku. Wspólnie wykonamy pracę plastyczną z liści które znajdziemy na naszym przedszkolnym placu. Tego dnia zapraszamy wszystkie dzieci na Jesienny Bal, mile widziane jesienne stroje lub akcesoria, będziemy śpiewać, tańczyć i dobrze się bawić 🙂

Wiersz tygodnia :

Witaminy trzy bardzo  są pomocne:

A na dobry wzrost,

B na kości mocne

i do tego E, żeby dobrze poczuć się.

Nie jedz chipsów, nie pij coli,

bo cię brzuszek dziś rozboli.

Jedz owoce i warzywa,

bo to zdrowo cię odżywia.

Dużo sporu, dużo ruchu,

trzymaj formę super Zuchu

Tydzień V Pół jabłuszka do fartuszka (26.09-30.09)

Ostatni tydzień września zapowiada się owocnie. Do tego wszystkiego będziemy świętować dzień naszych chłopców. Odszukamy ukryte owoce w całym przedszkolu, następnie podzielimy je na egzotyczne i krajowe.  Każdy będzie miał za zadanie samemu sobie pokroić zdobycze, a następnie zdegustujemy je.  Narysujemy swój ulubiony owoc i zastanowimy się gdzie on rośnie. Zbierzemy owocowe ilustracje i powiemy sobie o ich wartościach odżywczych i dlaczego warto je jeść. Na zakończenie tygodnia czeka nas matematyczna sałatka owocowa. Ukryte w miseczce ilustracje owoców będziemy przeliczali. Następnie z rozsypanki wybierzemy te największe i ułożymy według wzoru. Opowiemy sobie czego jest więcej, a czego mniej.

27.09 – Dzień grzyba

Tego dnia dowiemy się z jakich części składa się grzyb oraz poznamy różne odmiany grzybów i dowiemy się jakie są różnice w ich wyglądzie. Wykorzystamy wszystkie dary jesieni przygotowując ścieżkę sensoryczną. Przedszkolaki rozwiną swoje wrażenia dotykowe oraz stymulację zmysłów przechodząc boso po liściach, kasztanach, mchu, szyszkach i innych darów jesieni.

30.09 –  Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka w tym roku będziemy świętować wyjątkowo. Będzie to dzień wypełniony zagadkami i sekretami! Przygotujemy dla chłopców chłopców z naszej grupy ordery. Tego dnia to oni będą decydować w co się będzie bawić grupa i jaki będzie plan dnia.

Wiersz tygodnia:

Witaminy trzy bardzo  są pomocne:

A na dobry wzrost,

B na kości mocne

i do tego E, żeby dobrze poczuć się.

Nie jedz chipsów, nie pij coli,

bo cię brzuszek dziś rozboli.

Jedz owoce i warzywa,

bo to zdrowo cię odżywia.

Dużo sporu, dużo ruchu,

trzymaj formę super Zuchu