Wakacje już za nami, więc rozpoczynamy nowy rok przedszkolny! Przed nami cztery tygodnie, w których będziemy poruszać się w tematyce samoakceptacji i tolerancji, bezpieczeństwa, zasadach ruchy drogowego oraz informacji o owocach. Będzie to również czas w którym obie zerówki rozpoczną pracę z podręcznikami i zajęciami rozwojowymi adekwatnymi do wieku. Każda zerówka oprócz zajęć tematycznych będzie poszerzać indywidualnie programowe kryteria, które przybliżą przedszkolaki do dalszej drogi edukacyjnej. 

Tydzień I Nowy Rok Przedszkolny (01.02-09.09)

 Miesiąc wrzesień zaczniemy od zabaw i gier integracyjnych. To czas na zaznajomienie i odnalezienie się w nowych grupach, innych salach, ale także poznanie nowych kolegów i koleżanek, którzy powoli będą do nas dołączać.

Poznamy również nasz nowy plan i całą organizację nadchodzącego nowego semestru. Będziemy mieli również okazję poszukać i podpisać swoich miejsc przy stoliczku, a także koszyczków w szafach z ubraniami czy przyborami toaletowymi. Nie zabraknie przeróżnych zabaw animacyjnych mających na celu jeszcze lepsze poznanie grupy. Jej potrzeb 🙂

 Tydzień II Poznajemy się nawzajem (05-09.09)

W drugim tygodniu września będziemy rozmawiać o naszych emocjach, o nastrojach, tolerancji, o tym co lubimy, a co nie i o tym jacy w ogóle jesteśmy. Z pomocą lustra, spróbujemy odtworzyć w zabawie pantomimicznej różne emocje i zobaczyć jak nasza twarz zmienia się w zależności od tego co czujemy. Poznamy również różnice między emocjami a nastrojem i w zabawie prawda czy fałsz postaramy się odpowiedzieć na pytania związane z odpowiednim zachowaniem, dotyczącym różnych codziennych sytuacji. Wiemy już, że każdy z nas jest wyjątkowy oraz niepowtarzalny i każdy z nas ma prawo zmienić zdanie odnośnie tego co lubi, a co nie. Dlatego przedszkolaki wykonają swój własny kolaż, który w sposób graficzny będzie przedstawiał jego zainteresowania. Następnie wszyscy chętni uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje dzieła. Nasze oczy przez rok uczyły się patrzeć uważnie dlatego też w zabawie tematycznej „Moje oczy widzą” będziemy omawiać nasz wygląd i cechy charakterystyczne”. Nie zapomnimy poruszyć również takich tematów jak tolerancja, empatia i akceptacja. 

 

 Tydzień III Bezpieczeństwo w przedszkolu (12-16.09)

Bezpieczeństwo to ważna sprawa, dlatego z pomocą scenek rodzajowych będziemy utrwalać poprawne nawyki bezpieczeństwa podczas prac przedszkolnych. Sprawdzimy również czy każdy pamięta zasady i obowiązki panujące w naszej sali i zastanowimy się czy jakieś zasady powinny ulec modyfikacji. Ważnym elementem naszego życia przedszkolnego są wyjścia poza teren przedszkola i na plac zabaw dlatego podczas ćwiczeń terenowych będziemy utrwalać wiedzę na temat bezpieczeństwa. Nie zapomnimy również przyjrzeć się naszym pomocom i zabawkom. Dokonamy selekcji części naszego asortymentu i porozmawiamy o tym jak dbać o nie, aby były z nami na dłużej. Nie jesteśmy jedyną grupą w przedszkolu a szacunek i troska nie dotyczy tylko wzajemnych relacji w naszej grupie, dlatego przypomnimy sobie również zasady poruszania się po przedszkolu jak również porozmawiamy o zachowaniu w stosunku do członków innych grup. 

W tym tygodniu zerówka 6-letnia pozna literkę „O”. Na zajęciach wykorzystane zostaną metody: pokaz, zabawy ruchowej, czynnościowej – układanie sylab, głosek, kolorowanie, ustnej – słuchanie tekstu i odpowiadanie na pytania. Nauka poprzez zabawę oraz wspólna chęć zdobycia wiedzy przybliży nas do poznania informacji o głosce „O”

13.09 – Dzień zdrowia jamy ustnej

tego dnia porozmawiamy o tym jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej, żeby była ona zdrowa. Wspólnie zaśpiewamy sobie piosenkę „Myj zęby”, wykonamy ćwiczenia usprawniające nasz język i buzię, a także stworzymy pracę plastyczna, która pozwoli nam lepiej zapamiętać sposoby dbania o higienę jamy ustanej.

15.09 – Dzień kropki

Tego dnia będziemy pracować metodą dot painting starsze grupy będą miały okazję budować rymy z kropek i łączyć je w określonej kolejności. Dodatkowo tego dnia zapraszamy dzieci do przedszkola ubrane we wzór kropki.

 Piosenka tygodnia:

 

Tydzień IV Ruch uliczny (19-23.09)

W czwartym tygodniu września porozmawiamy o bezpieczeństwie związanym z ruchem ulicznym . Poznamy zasady, których powinniśmy przestrzegać będąc pieszymi. Wykonamy znaki drogowe, dokonamy ich klasyfikacji, a następnie wykorzystamy je w zabawie ruchowej. Za pomocą metody burzy mózgów ustalimy jakie pojazdy uczestniczą w ruchu ulicznym. Wspólnie stworzymy makietę miasta z uwzględnieniem poznanych znaków drogowych oraz pojazdów. Dzieci zapoznają się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. W grupach odegramy scenki, w których przedszkolaki będą mogły potrenować opatrywanie ran, zakładanie opatrunku i układanie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej bezpiecznej. Przypomnimy sobie numery alarmowe, dowiemy się co wchodzi w skład apteczki pierwszej pomocy i sami taką apteczkę wykonamy z dostępnych materiałów. 

21.09 – Dzień przedszkolaka

nasze wyjątkowe święto. Dzień rozpoczniemy od przeczytania listu od Pani Dyrektor, która zaprosi nas na wielka zagadkową  grę. Każda grupa zostanie wyposażona w mapę oraz potrzebne atrybuty. Zakończeniem, oraz podsumowaniem zabawy będzie bal przedszkolaka, na którym będziemy mieli okazję pobawić się w wiele zabaw tanecznych. Na podsumowanie dnia wykonamy wielkie bańki mydlane na placu zabaw.

23.09 -Dzień jesieni – Jesienny Bal

Tego dnia porozmawiamy o tym jakie są oznaki jesieni. Co wskazuje na zmianę kolejnej pory roku. Wspólnie wykonamy pracę plastyczną z liści które znajdziemy na naszym przedszkolnym placu. Tego dnia zapraszamy wszystkie dzieci na Jesienny Bal, mile widziane jesienne stroje lub akcesoria, będziemy śpiewać, tańczyć i dobrze się bawić 🙂

 Piosenka tygodnia:

 

Tydzień V Pół jabłuszka do fartuszka (26-30.09)

O owocach wiemy już bardzo dużo, ale czy wszystko? W tym tygodniu dowiemy się, które owoce są krajowe, a które egzotyczne. Posmakujemy niektórych owoców niepochodzących z naszego kraju, utrwalimy nazewnictwo poznanych owoców poprzez grę „memory” i stworzymy swoje własny egzotyczny owoc z dostępnych materiałów. W zabawie „Jakim owocem jestem” przypomnimy sobie jakie wartości mają owoce oraz co możemy z nich przygotować. Przedszkolaki wykonają plakat dotyczący witamin. Zamienimy się w sprzedawców owoców i potrenujemy liczenie. Uszeregujemy owoce od najmniejszych do największych i przyporządkujemy do odpowiednich kolorów tworząc zbiory. 

W tym tygodniu sześciolatki poznają literę „T”. Podczas zajęć poznamy różne zapisy graficzne literki „T”. Najpierw posłuchamy jak brzmi literka, by następnie w zabawie odkrywczej znaleźć ją w różnych miejscach. Nie zabraknie ćwiczeń związanych z motoryką małą w celu ułatwienia zapisu graficznego nowo poznanej literki.

27.09 Dzień grzyba

Tego dnia dowiemy się z jakich części składa się grzyb oraz poznamy różne odmiany grzybów i dowiemy się jakie są różnice w ich wyglądzie. Wykorzystamy wszystkie dary jesieni przygotowując ścieżkę sensoryczną. Przedszkolaki rozwiną swoje wrażenia dotykowe oraz stymulację zmysłów przechodząc boso po liściach, kasztanach, mchu, szyszkach, jarzębinie i orzechach.

30.09 Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka w tym roku będziemy świętować wyjątkowo. Będzie to dzień wypełniony zagadkami i sekretami! Przygotujemy dla dzieci koperty z instrukcjami, które poprowadzą ich do ukrytego skarbu. Do skarbu doprowadzą nas wskazówki i specjalnie przygotowane rebusy, oraz krzyżówki.

Piosenka tygodnia: