Przed nami drugi miesiąc z kalendarza. Pokażemy starszakom jakie zmiany zachodzą w trakcie upływającego czasu. Stworzymy swój własny zegar z kartonu.  Poznamy różne ciekawe miejsca na świecie. Opowiemy o naszym kraju, mieście i wymarzonym domu.  Nie zabraknie tematów związanych z kosmosem. Poznamy wszystkie planety, krążące w naszym układzie słonecznym. Na zakończenie miesiąca towarzyszyć będzie nam wiele emocji, które przedstawimy i opowiemy. Gdyż jak już wiemy, każda emocja jest potrzebna i należy ją wyrażać.

Tydzień I  Czas (30.01-03.02)

Wiemy, że nic nie trwa wiecznie, jeden dzień się kończy, a drugi zaczyna. Ale czy wiemy jakie zmiany zachodzą w przyrodzie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w pierwszym tygodniu lutego.  Poszukamy odpowiedzi na pytanie, co by było, gdybyśmy mieli ciągle dzień albo gdyby ciągle trwała noc. Stworzymy wspólnie zegar z kartonu, dzięki któremu będziemy mieli okazję poznać nazwy wskazówek, a także  poćwiczyć odczytywanie pełnych godziny. Podczas zabawy programowej policzymy ukryte w naszej sali zegary i odgadniemy zagadki związane z czasem.

Wiersz  tygodnia:

Zegar

Tik tak, tik tak!
Tik tak, tik tak!
To zegar stary tyka tak!

I ma wskazówki cenne dwie,
co w rytm tykania kręcą się,
cyferki skrzętnie wskazują,
gdy wokół tarczy wirują!

Czasami dźwięk: bim bam, bim bam,
wybija stary zegar sam!
I ważną czyni rzecz dla nas,
odmierza wszak tak cenny czas!

Bim bam, bim bam!
Bim bam, bim bam!
Zegary niechże biją nam!

Tydzień  II Karnawał (06.02-10.02)

Opowiemy sobie jakie mamy bale, czym się one charakteryzują.  Za pomocą ilustracji dowiemy się jakie bale odbywają się na światową skalę. Małymi kroczkami zaczniemy przygotowania do naszego przedszkolnego balu. Dowiemy się co to takiego jest karnawał i jak ludzie go świętują na całym świecie. Przygotujemy różne maski karnawałowe, omówimy   skąd się wzięła maska, co symbolizuje a także dlaczego ludzie zakładają maski i jaką pełnią one funkcje na balach.

08.02 – Bal Karnawałowy 

Dziś wielki dzień w przedszkolu, nasz przedszkolny bal karnawałowy. Tematem przewodnim jest DZUNGLA, zachęcamy wszystkie dzieci do przebrania się w stroje w tematyce dżungli. Czeka nas wspaniała zabawa, wiele zabaw i tańców.

Wiersz  tygodnia:

Zegar

Tik tak, tik tak!
Tik tak, tik tak!
To zegar stary tyka tak!

I ma wskazówki cenne dwie,
co w rytm tykania kręcą się,
cyferki skrzętnie wskazują,
gdy wokół tarczy wirują!

Czasami dźwięk: bim bam, bim bam,
wybija stary zegar sam!
I ważną czyni rzecz dla nas,
odmierza wszak tak cenny czas!

Bim bam, bim bam!
Bim bam, bim bam!
Zegary niechże biją nam!

 

Tydzień  III Kosmos  (13.02-17.02)

Wysłuchamy piosenki o układzie słonecznym, dzięki czemu łatwiej będzie nam zapamiętać, co wchodzi w skład układu słonecznego. Za pomocą ilustracji opowiemy sobie, która planeta jest najbliżej słońca, a która najdalej. Przypomnimy sobie, na jakiej planecie mieszkają ludzie i w jakiej kolejności Ziemia znajduje się od Słońca. Odkryjemy ukryte w naszej sali Słońce i dowiemy się, jak jest zbudowane. Opowiemy, jak zbudowany jest Księżyc i dowiemy się jakie fazach posiada. Postaramy się wspólnie zrobić nasz układ słoneczny.

 

14.02– Walentynek

 Z tej okazji w naszym przedszkolu zorganizujemy dzień przyjaźni. Każdy będzie miał okazję zrobić laurkę przyjaźni dla drugiej osoby.

17.02– Dzień kota

W tym dniu na wszystkie przedszkolaki czeka dzień wielu niespodzianek! Od wejścia do przedszkola po każdy kąt w naszym przedszkolu.  Prosimy, aby tego dnia wszystkie dzieci były ubrane na czarni. My upodobnimy się do swoich czworonożnych przyjaciół: dorysujemy  wąsy, doczepimy uszy i ogon.  Pewien kot psotnik, zostawił nam w przedszkolu koperty ze swoją łapką, a w środku zagadki i zadania do wykonania. Następnie dzieci będą oglądały ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznamy się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów.

Piosenka tygodnia:

Tydzień  IV W świecie emocji  (20.02-24.02)

W ostatnim tygodniu opowiemy sobie o emocjach, które towarzyszą każdemu z nas. Na samym początku tygodnia, uświadomimy dzieci, że warto myśleć pozytywnie. Przedstawimy rożne sytuacje, w których czujemy złość, podkreślimy, iż jest to emocja potrzebna nam tak samo jak radość. Opowiemy sobie, jak radzić sobie ze złością. Następną emocją będzie radość, przedstawimy różne sytuacje, w której nam towarzyszy. Radością i śmiechem możemy zarazić innych, dlatego zagramy sobie w naszą ulubioną grę emocjonalne memory. Postaramy się odegrać scenki przedstawiające smutne osoby, którym będziemy poprawiać humor.

27.02 – Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Tego dnia porozmawiamy o zwierzęciu, który budzi ludzką sympatię, ze względu na to, że jest bielutki, puchaty, a jego pysk wygląda na uśmiechnięty. Dowiemy się, gdzie mieszka i jak żyje. Stworzymy nasze niedźwiedzie polarne z masy solnej. Zagramy w grę ruchową pt. „Na krze lodu”.

Piosenka tygodnia: