W tym miesiącu porozmawiamy o nadchodzących zmianach. Poobserwujemy zmiany pogodowe za naszym oknem w Sali i na placu zabaw. Omówimy kilka interesujących zawodów oraz porozmawiamy o zwierzętach które są pod ochroną. Oczami naszej wyobraźni odwiedzimy przedszkolaki z całego świata i poznamy ich tradycje.

 

Tydzień I W marcu jak w garncu  (27.02 – 03.03.2023)

Zapoznamy się ze znaczeniem wiosennego przysłowia w oparciu o wiersz pt. „Marzec”. Podczas pierwszego tygodnia marca porozmawiamy także o zmieniającej się pogodzie. W sali będą czekały na nas ubrania, z każdej pory roku, a naszym zadaniem będzie dostosowanie tych, w których będziemy czuć się komfortowo w marcową pogodę. Każdego dnia wspólnie będziemy obserwować zmiany zachodzące za oknem, które uwieczniać będziemy na naszych obrazkach aby na koniec tygodnia stworzyć kolaż z naszych obserwacji.

27.02- Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Tego dnia porozmawiamy o zwierzęciu który budzi ludzką sympatie, ze względu na to, że jest bielutki, puchaty, a jego pysk wygląda na uśmiechnięty. Dowiemy się, gdzie mieszka i jak żyje. Stworzymy naszego niedźwiedzia z masy solnej.

Piosenka tygodnia:

Tydzień II Zawody Świata  (06.03-10.03.2023)

Podczas tego tygodnia tematem przewodnim będą zawody. Cały tydzień rozpoczniemy od zabawy w sklep, co pomoże nam omówić całokształt jego funkcjonowania. Następnego dnia zamienimy się w ratowników medycznych i naszym zadaniem będzie znalezienie apteczki przedszkolnej, a następnie analiza jego wyposażenia. Kolejny dzień będzie poświęcony strażakom, dlatego zrobimy eksperyment i będziemy próbowali ugasić palącą się świeczkę. Dowiemy się także kto ratuje życie i pod koniec tygodnia porozmawiamy o tym kim my chcielibyśmy zostać w przyszłości.

08.03 – Dzień kobiet

Tego dnia będziemy świętować wyjątkowy dzień dla każdej kobiety, czyli Dzień Kobiet! Z tej okazji dowiemy się w jakie gry i zabawy lubią się bawić nasze dziewczynki, ponieważ tego dnia to one będą pokazywały nam co najbardziej lubią robić w wolnym czasie.

Piosenka tygodnia:

Tydzień III Dzieci świata   (13.03-17.03.2023)

W tym tygodniu porozmawiamy o różnorodności dzieci świata. Porozmawiamy o tym, że każdy się różni wszystkim (uszami, oczami, a czasem nawet kolorami skóry).  Codziennie będziemy poznawać przedszkolaków z innych krajów, poznamy ich kulturę, dowiemy się w co się bawią w przedszkolu i jak wyglądają.

16.03 – Dzień Pandy

 W tym dniu przeczytamy sobie o ciekawostkach z życia Pandy. Będziemy mieli okazję poznać to zwierzę i jego środowisko ze zdjęć oraz albumów. Porozmawiamy o tym dlaczego stały się symbolem gatunków zagrożonych.

 

Tydzień VI Wiosna idzie przez świat.  (20.03-24.03.2023)

W tym tygodniu porozmawiamy o zbliżającej się nowej porze roku. Na zajęciach będziemy rozmawiać o bocianach, ale żeby pomóc naszym przedszkolakom przyswoić wiedzę zamienimy się w bociany. Postaramy się stanąć na chwilkę tak jak one. Aby pożegnać Zimę wykonamy prace plastyczną z najlepszym wspomnieniem zimowym.  Następnie na przywitanie nowej pory roku wykonamy prace z krajobrazem wiosennym. Tydzień zakończymy zajęciami o marcowych kotkach na drzewie. 

20.03 – Dzień Wróbla

W ten dzień dowiemy się gdzie możemy je zobaczyć, jak budują swoje gniazda, jak się poruszają, co jedzą i jak możemy im pomagać. Wspólnie uzupełnimy przedszkolny karmnik nasionami, a później będziemy wypatrywać wróble przez okno.

21.03 – Dzień wiosny

Tego dnia starsze grupy udadzą się na spacer do parku, aby tam stworzyć wiosenny krajobraz. Młodsze grupy wysłuchają odgłosów wiosny i odszukają w sali obrazków z elementami charakterystycznymi dla tej pory roku.

22.03- Dzień wody

Tego dnia porozmawiamy o jednym z naszych żywiołów. Grupy starsze porozmawiają o korzyściach i niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą. Młodsze grupy zostaną zaś badaczami – zastanawia się nad konsystencja, temperatura i funkcja wody.

Tydzień V Gatunki zagrożone   (27.03-31.03.2023)

Nasz tydzień zaczniemy od podziału zwierząt na te zagrożone i niezagrożone. Dowiemy się dlaczego je tak nazywamy. Zastanowimy się jak wyglądają i czy kiedyś je widzieliśmy. Jako, że duża część zwierząt jest w niebezpieczeństwie przez zanieczyszczone środowisko na naszym piętrze zorganizujemy segregacje śmieci. Pod koniec tygodnia zastanowimy się jak możemy im pomóc.  Poprzez zabawy w inscenizację scenek spróbujemy omówić nasze pomysły.

Piosenka tygodnia :